У току су истраживања утицаја инфекције COVID-19 на труднице, тако да су подаци су ограничени, али тренутно нема доказа да су труднице изложеније зарази од других људи.
Ово су саопштили из Канцеларије свјетске здравствене организације за БиХ, нагласивши да се, због промјена у њиховом тијелу и имунолошком систему, зна да неке респираторне инфекције могу лоше утицати на здравље трудница.
– Због тога је важно да подузму мјере заштите од инфекције COVID-19, те да евентуалне симптоме, попут температуре, кашља или отежаног дисања, јаве свом доктору. СЗО ће ове информације и савјете наставити усклађивати са новим информацијама како буду доступни нови докази – стоји на Фејсбук страници ове канцеларије, уз сљедећа питања и одговоре о COVID-19, трудноћи, порођају и дојењу.
Како се могу труднице заштитити од инфекције COVID-19?
Труднице треба да предузимају исте мјере опреза да избјегну инфекцију COVID-19 као и друге особе. Можете се заштитити на сљедећи начин:
– често перите руке сапуном и водом или користите једнократне марамице на алкохолној бази
– одржавајте раздаљину код контакта с другим особама и избјегавајте гужву
– избјегавајте додиривање очију, носа и уста
– практикујте хигијену дисања. Кад кашљете и кишете, прекријте уста и нос марамицом или савијеним лактом, марамицу одмах баците у канту која се може затворити поклопцем, и оперите руке или обришите марамицом на алкохолној бази.
– ако имате температуру, кашаљ и отежано дисање, што прије потражите помоћ љекара. Назовите прије одласка у здравствену установу и слиједите упуте локалне здравствене установе.
– труднице и породиље – укључујући и оне заражене COVID-19– требају обавити редовне контролне прегледе
Требају ли се труднице тестирати на COVID-19?
Протоколи за тестирања и подобност особа за тестирање варирају у зависности од мјесту у којем живите. Међутим, препоруке СЗО су да труднице са симптомима COVID-19 требају имати предност за тестирање. Ако су заражене COVID-19 могуће је да ће им требати специјалистичка њега.
Може ли се COVID-19 пренијети са жене на нерођено дијете или новорођенче?
Још не знамо може ли трудница која је заражена COVID-19 пренијети вирус на плод или бебу током трудноће или порођаја. До данас, вирус није пронађен у узорцима амнионске течности или мајчиног млијека.
Морају ли труднице с потврђеним или сумњама на инфекције COVID-19 родити царским резом?
Не. Према СЗО, царски рез се треба проводити само ако је то медицински оправдано.
Начин порођаја треба бити прилагођен свакој трудници и заснован на акушерским индикацијама и жељи породиље.
Могу ли жене заражене са COVID-19 дојити?
Да. Жене са COVID-19 могу дојити ако желе. Требају спроводити хигијену дисања током дојења и ако је могуће носити маску, прати руке прије и након додиривања бебе, редовно чистити и дезинфиковати површине које дирају.
Могу ли додирнути и држати своје новорођенче ако имам COVID-19?
Да. Блиски контакт и рано, искључиво дојење помажу беби да напредује. Требате имати подршку да би сте могли дојити на сигуран начин, уз одржавање хигијене дисања, држати новорођенче у блиском контакту „кожа-на-кожу“ и дијелити собу са својом бебом.
Имам COVID-19 и не осјећам се довољно добро да бих могла дојити своју бебу. Шта могу урадити?
Ако се због инфекције COVID-19 или других компликација осјећате превише лоше да дојите своју бебу, требате добити подршку да на други сигурни начин, који је вама доступан и прихватљив омогућите својој беби мајчино млијеко.