Њемачка у поређењу са другим европским земљама слови за релативно јефтину земљу за живот. Према статистичким подацима је за нормалан живот у Њемачкој у току 2019. године мјесечно потребно 750 еура, пише Дојче Веле.
Цијене хране, смјештаја и одјеће су за 4,3 посто веће од европског просјека. Што је знатно мање у односу на Данску која је најскупља европска земља за живот. Цијена живота у Данској је 37,9 посто већа од европског просјека. Највећи животни трошкови у Њемачкој спадају у издвајању за становање. Мјесечна кирија се знатно разлику од мјеста становања. Важну улогу игра да ли желите становати у некој од њемачким метропола или у неком њемачком селу удаљеном од града и по неколико десетина километара.
Уколико се одлучите за главни град Њемачке, Берлин, стан величине 30 метара квадратних се према наводима интернет портала Wohnungsboerse.net у просјеку плаћа 16,22 еура за метар квадратни што је за око пет еура више од њемачког просјека. За један мањи стан у Берлину се мјесечно у просјеку издваја око 795 еура.
Уколико се одлучите за Минхен, онда морате дубље гурнути руку у џеп. Главни град њемачке савезне земље Баварска слови за њемачки град у којем су најскупље станарине. У Минхену се за стан испод 40 метара квадратних у просјеку по метру квадратном плаћа више од 26 еура.
Уз станарину обично се додатно плаћају струја и друге режије. Када смо код струје, она се мјесечно у просјеку плаћа 29,42 цента за киловат сат, док се други трошкови, одвоз смећа, прање степеништа, одржавање дворишта и томе слично у просјеку мјесечно плаћају око 215 еура.
Све у свему, за становање се издваја око једна трећина мјесечне плате. Уколико сте у вашем стану, за који издвајате трећину плате, намјестили кухињу, то вам је добар потез. Наиме, кухање се далеко више исплати него да се храните у ресторану. У Њемачкој се ручак за двије особе у просјечном ресторану у просјеку плаћа око 40 еура, док се у мањим ресторанима може ручати и за осам еура. Ако уз ручак желите попити пиво, онда рачунајте да се за пола литра њемачког пива у просјеку плаћа 3,5 еура. Уколико нисте за пиво и радије би послије ручка попили капућино, онда требате рачунати да се капућино у Њемачкој у просјеку плаћа 2,70 еура.
Ако сте данас ипак расположени за кухање сигурно сте планирали одлазак у неки од супермаркета у којем ћете купити намирнице за ручак. Наравно, препоручујемо вам да понесете кесу у којој ћете донијети намирнице. У противном ћете је у продавници платити најмање 10 центи.
У супермаркетима вас очекују различите цијене јер немају сви супермаркети једнаке цијене. Пола кг бијелог хљеба у просјеку се плаћа 1,24 еура, литар млијека 0,70, а килограм кромпира 1,06 еура.
Након што сте обавили куповину и своје кесе напунили потребним намирницама, пут до куће ће са кесама у рукама можда бити “дугачак” и “тежак”. Карте у јавном превозу се знатно разликују од града до града. Карта у градском превозу у просјеку кошта два еура. Ако се чешће возите јавним превозом, онда је далеко исплативија куповина мјесечне карте која у Њемачкој у просјеку кошта око 70 еура.
Посједовање властитог аутомобила такођер има своју цијену. Гориво се у просјеку плаћа 1,25 еура. Томе треба додати одржавање аутомобила као и осгуруње које се у знатној мери разлику од града до града, као и тога ко је власник аутомобила, да ли возач почетник или искусан возач, да ли сте често проузроковали саобраћајне несреће, па чак и у којем сектору радите.
Што дуже времена посједујете возачку дозволу цијена осигурања је мања. Цијена осигурања зависи од врсте возила, опреме коју садржи као и старости возила. Све у свему, за мање возило вам у Њемачкој мјесечно треба око 200 еура.
Здравствено осигурање је нешто што одмах по доласку у Њемачку морате имати. Колико ћете плаћати здравствено осигурање зависи од врсте визе коју посједујете и висине ваше плате. Ту је и приватно осигурање које плаћате доста скупље, али је и услуга које вам пружају здравствене установе далеко боља и квалитетнија.
Уколико желите имати нормално здравствено осигурање у Њемачкој, требате рачунати да ћете за то мјесечно плаћати око 14 посто од ваше плате. Наравно, половину те суме плаћате ви, а половину послодавац. Када је ријеч о приватном здравственом осигурању, оно се плаћа знатно више и веома је тешко рећи просјечну суму јер здравствена осигурања нуде доста различитих пакета.
Поред издатака које смо навели, свему требате додати издатке за одјећу и обућу. И овдје је понуда веома широка, а самим тиме су и цијене доста различите. У понуди је роба за свачији џеп. Према статистичким подацима фармерке у Њемачкој коштају у просјеку између 50 и 100 еура. Слично је и са обућом. Уколико узимате ципеле или патике свјетски познатих брендова, онда знајте да ће њихова цијена сигурно бити троцифрена. Међутим, немојте се бојати. На крају сезоне увијек буде снижење и разни попусти, тако да ципеле, које су некада коштале близу 200 еура, можете купити 50 или 60% јефтиније.
Уколико вам се у глави завртило од ових бројева, можда је најбоље да сједнете у неком од ресторана и кафића и попијете кафу. Уколико сте пушач, мораћете сједити напољу јер је у неколико њемачких савезних земаља строго забрањено пушење у угоститељским објектима. Сједећи у башти кафића, пазите гдје бацате опушке. Уколико сте у Келну, онда ћете за бачени опушак на улицу платити казну од 50 еура.
Док сједите и пијете кафу, сјетите се неке од пријатељица, пријатеља или родбине. Позовите их. Питајте како су, или их позовите на кафу? А, да, телефонирање такође кошта. Понуда је велика, а конкуренција се такмичи ко ће мање наплатити, а више понудити. Поред великих телекомуникацијских концерна, пакете за мобилне телефоне и интернет нуде и супермаркети.
У пакетима, опет по вашем избору, имате мноштво опција: са новим телефоном (уређајем) или не, са ограниченом или неограниченом количином интернета, са бесплатним телефонирањем унутар Њемачке, ЕУ или не…. Навешћемо само један примјер. Ланац супермаркета АЛДИ нуди 2 ГБ брзог интернета, бесплатно телефонирање унутар Њемачке (све мреже) за 7,99 еура. Пакет важи четири седмице.