Да кафа и даље заузима високо мјесто на листи топлих напитака међу становницима БиХ, показује податак да су на домаће тржиште за пет мјесеци ове године увезене око 483 тоне кафе више него лани у истом периоду.
Према подацима Управе за индиректно опорезивање (УИО) БиХ, за пет мјесеци ове године за кафу из увоза утрошено је више од 32 милиона марака, док је у истом периоду прошле године кафу из увоза БиХ платила око 33 милиона марака.
- Највише сировине за један од најпопуларнијих напитака међу становништвом БиХ стиже из Словеније, Хрватске и Италије - казали су из УИО БиХ.
Додају да је, што се тиче извоза ове године, БиХ извезала 551 килограме мање него прошле године за првих пет мјесеци.
- Највише кафе извезено је у Сједињене Америчке Државе, Хрватску, Велику Британију и Аустралију - додају из УИО БиХ.
Игор Гавран, економски аналитичар, за "Независне" истиче да је повећање увоза узроковано већим обимом рада угоститељства у овом периоду 2021. у односу на 2020. годину.
- Иако је било ограниченог затварања у одређеним подручјима, то није било потпуно и једнако свугдје - казао је Гавран.
Што се тиче пада извоза, он додаје да је ријеч о тржиштима на којима је, супротно нашем подручју, било мање тражње и потрошње кафе.
- Или је дошло до пада цијене и појачане конкуренције из других извора. Тешко је бити конкурентан у међународној трговини кафом без јаких властитих брендова и властитих избора сирове кафе - казао је Гавран.
Додаје да би се стављањем БиХ на листу "Амазона" за домаће произвођаче кафе евентуално могао отворити канал путем којег би домаћу кафу пласирали купцима из дијаспоре лакше него до сада, овисно о трошковима доставе.
Потрошачи тврде да је на увоз кафе у овој години сигурно утицала боља епидемиолошка ситуација него она која је била лани те да су грађани сигурно и више времена проводили у кафанама, гдје се троши највише кафе.
- Кафа је један од омиљених напитака наших грађана, нешто што највише наручују у кафићима. Много људи дан започиње кафом, да ли прије или послије доручка, а неизоставна је и у току дана, у периоду између ручка и вечере. Пију је и старији и млађи, у готово свим приликама, било да је у питању опуштена сједељка и прича или пословни састанак - казала је Гордана Булић предсједница Клуба потрошача Тузланског кантона.
Муриса Марић, извршна директорица Удружења потрошача "Дон" Приједор, истакла је да се ублажавање мјера те веће присуство у кафанама одразило на увоз.
- Видим да имамо и неке нове производе на нашем тржишту, што је сигурно утицало на повећање увоза, јер смо свједоци да на сваком ћошку сада имамо и кафу која се може понијети и то је сигурно довело до повећања потрошње - казала је Марићева.
Према њеним ријечима, кад је повећана потрошње, самим тим повећана је и потреба за увозом, те истиче да је управо због тога раст увоза кафе нимало не чуди.