Његова светост патријарх српски Порфирије поручио је вјерном народу у бесједи, након служења литургије у цркви у Винчи код Београда, да једни другима не замјерају, а нарочито они који су у браку и гдје има неспоразума и оштрих ријечи, као и да буду спремни и на праштање и на тражење опроштаја.
- Такви да буду и родитељи према својој деци и деца у односу на своје родитеље. Тако исто и са комшијама. Важно је да будемо једни у Христу", рекао је патријарх Порфирије након службе поводом данашњег црквеног празника апостола Петра и Павла - Петровдана.
Патријарх је након што је служио литургију у винчанској Цркви Светих апостола Петра и Павла, истакао да човјек у свему што чини треба увијек да се пита шта ће Христос рећи и шта Христос од њега очекује и да при томе заборави на похвале, допадање или осуде других.
- Важно је да будемо једни у Христу. Јесмо међу собом различити, различити смо и у односу на друге народе, али шта год чинили и примали оно шта нам други чине, увек треба да се питамо шта Христ од нас очекује - рекао је српски патријарх.
Он је навео да човјек има потребу да чини оно што други људи од њега очекују, да се други људи не би у њега разочарали, наљутили, понекад и осудили, али да увијек заборавља да се пита – шта ће Христос рећи на то шта је учинио.
- Ако то што чините није у складу са Христовим заповестима, залуд сте постигли да се неко у вас не разочара, наљути или осуди. Губитници смо јер се нисмо питали шта ће рећи Господ - рекао је патријарх Порфирије.
Говорећи о данашњем вјерском празнику Петровдану, патријарх Порфирије је подсјетио да Срби данас славе два света човјека, првоврховне апостоле Петра и Павла, од којих је Петар био необразован, а Павле врло образован, али да су оба имала непоколебиву, снажну вјеру у Господа Христа.
Подсјетивши на значај Винче као стјецишта вјерног народа кроз историју, патријарх је рекао да је манастир у Винчи сабирао и успоне и падове православног српског народа и на крају доживио да буде порушен, као и многи други православни српски манастири, али да је, за вријеме његовог претходника, патријарха Иринеја, започела обнова тог манастира.
Он је рекао да су манастири мјеста у којима живе монаси, али сви људи са свих страна долазе да се духовно обнављају, да се оснажују.
- Долазе у наше православне манастире где год они постоје, не само православни хришћани, и не само православни Срби, него и људи који припадају другим верама и другим народима - рекао је српски патријарх.
Према његовим ријечима, када имамо ријеч Христову у себи, онда ћемо бити као апостол Павле, живи свједоци Христови, у којима ће сви видјети аутентичне хришћане, такве да и други немају изговора него да и сами постају хришћани.
- Потребно је то данас нама овде у Србији, али потребно је и читавом свету. Ако је мало оних који верују у Христа и ми смо зато одговорни. Одговорни јер нисмо доследни апостолу Павлу. Није нам мото, није нам максима, није нам парола да не треба да живимо ми, него Христос у нама - рекао је патријарх.