Пчела је проглашена најважнијим бићем на планети!

21.05.2020. 22:47
0
ИЗВОР: lolamagazin.com

У посљедњој дебати Краљевског географског друштва, Институт Ертвоч је закључио да су пчеле најважнија жива бића на планети, међутим научници су такође објавили и врло забрињавајући податак: пчеле су се већ нашле на листи угрожених врста.

Недавне студије показују да је чак 90% пчела већ нестало са планете. Разлози овог истребљења зависе од географског подручја, али међу главне спадају масовно уништавање шума, недостатак безбједног мјеста за прављење гнијезда, недостатак цвијећа, неконтролисана употреба пестицида и промјене земљишта.

Слика

Уз подршку Фондације за аграрне иновације (ФИА), Центар за пчеларско предузетништво Универзитета Мајор (CeapiMayor) и Пчеларска корпорација Чилеа (Cach) су спровеле истраживање које је показало да су пчеле једина створења на свијету којa не носе било какве патогене, било да је ријеч о гљивицама, вирусима или бактеријама.

Чак 70% свјетске агрикултуре зависи управо од ових инсеката; другим ријечима: ако посматрамо 100 врста хране, пчеле су заслужне за настанак њих чак 70.

Такође, опрашивање, за које су опет заслужне пчеле, омогућава размножавање биљака које су храна милионима животиња, те би без њих убрзо почела нестајати и фауна.

Мед који производе пчеле не само да људима служи за исхрану, већ има и вишеструка позитивна дејства на наше здравље и кожу. 

Према цитату који се приписује Алберту Ајнштајну, да пчеле нестану људима би преостале још само 4 године живота.

Слика

А шта мислимо, зашто пчеле нестају?

Федерални институт технологије у Швицарској износи теорију која за кривца сматра таласе које емитују мобилни телефони. Објашњавају да су таласи који се стварају приликом телефонских позива способни да дезоријентишу пчеле због чега се оне изгубе, а што им директно угрожава живот.

Истраживач и биолог Даниел Фавре, у сарадњи са другим истраживачима, је спровео 83 експеримента који показује да у присуству ових таласа пчеле производе 10 пута гласнији звук него иначе, што је сигнал другим пчелама да су у опасности и да морају напустити кошницу.

Без икакве сумње, главни разлог нестанка пчела се приписује надимљавању усјева. Као примјер ове праксе се наводи Колумбија, јер је током година чак 34% пчела са агротоксинима умрло од тровања.

Слика

Постојоје ли нека рјешења овог проблема?

Наравно да рјешења постоје, али ствар је у томе што их је прилично тешко и спровести у дјело, јер су (негативне) праксе производње и агрикултуре прилично дубоко усађене у свијест људи.

Било како било, у нади да се могу спровести прилично брзо, предлажу се три рјешења:

1. У потпуности забранити, а не само умањити, употребу отровних пестицида.

2. Промовисати у потпуности природне замјене.

3. Непрестано истраживати и надгледати здравље, стање и очување пчела.

-Проблема са пчелама је само један о примјера који позивају на хитност мијењања начина на који управљамо околишем-каже Лусијано Грисалес, представник Привредне коморе Колумбије.

Слика

„Успостављање стратешке природе заштите и поновног насељавања пчела и других опрашивача је од кључног значаја јер се за 10 година у Колумбији више неће моћи рачунати на пчеле. То ће довести до катастрофе по питању хране и здравствене кризе у земљи.“

Коментари 0
Повезане вијести
Коста Шумар први који ће се бавити вјештачком оплодњом пчела Коста Шумар први који ће се бавити вјештачком оплодњом пчела
Соколац: "Радилице" уносиле више "медне росе" у кошнице Соколац: "Радилице" уносиле више "медне росе" у кошнице
Честе промјене температуре могле би нас коштати меда Честе промјене температуре могле би нас коштати меда
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    20h 59m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    19h 23m
    2
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    5h 21m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    18h 15m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    16h 47m
    2