Пчелари задовољни приносом багремовог меда

20.06.2022. 19:48
0
ИЗВОР: nezavisne.com

Послије двије године релативно лоше медоносне сезоне, пчелери у БиХ коначно су почели да врцају мед у већим количинама и задовољно трљају руке.

Према њиховим ријечима, ако се сезона овако настави, меда ће бити доста више у односу на претходне године.

Дамир Барашин, предсједник Савеза пчелара Републике Српске, рекао је за "Независне новине" да су пчелари веома задовољни.

- Овакав почетак сезоне нисмо имали у посљедње три године, али још не можемо са сигурношћу рећи какав ће бити крај сезоне - рекао је Барашин.

Сејо Дељо, предсједник Савеза пчелара ФБиХ, слаже се с колегом из Републике Српске да је након двије године дошла година која би могла бити добра и да би могла бита медоносна.

- Старт сезоне је био добар. Цвјетање бехара је одрадило своје. У крајевима гдје је надморска висина испод 200 метара пчелари врцају багремов мед јер се то ради седам до десет дана када се заврши испаша те биљке - рекао је Дељо.

Истиче да су пчелери на овом подручју изврцали од 10 до 15 килограма багремовог меда по кошници. Додаје да су поготово задовољни пчелари из Херцеговине, док су солидно прошли пчелари у Братунцу, Зворнику и Сребреници.

- Међутим, у централним дијеловима БиХ багрем је имао нешто лошије резултате - рекао је Дељо.

По његовом мишљењу, медобрање је на пола паше и сада долази друга паша, а у питању је липа.

- Традиционално пчелари из Унско- санског кантона имају велике липове испаше и они добро пролазе, односно имају од пет до десет килограма меда по кошници - рекао је Дељо и подсјетио да након ове испаше долази ливадска, на коју се посебно базирају пчелари у централној БиХ.

- Липова испаша нас никад не изда. Она је тиха, спора, дуго траје, од 20 до 25 дана, али увијек даје од осам до десет килограма меда - наводи Дељо.

Барашин је мишљења да ће доћи до поскупљења меда.

- То ће бити поскупљење од десет одсто. Прошле године смо имали цијену од 18 КМ  до 20 КМ по килограму меда, а ове године ће бити до 25 КМ - рекао је Барашин, те да ће цијене бити различите у зависности од сорте меда.

И Дељо је мишљења да доћи до веће цијене меда.

- Тешко је дати цијену. Прошлогодишња је била око 20 КМ, али због поскупљења репроматеријала ове године ће сигурно бити већа. Према препорукама кантоналног савеза, цијене ће бити око 25 КМ, али то зависи од квалитета меда јер имамо ријетке медове, односно биљке које не меде, а то су сунцокрет и уљана репица. Они су значајно испод просјека и биће доста јефтинији у односу на кадуљу, која увијек држи добру цијену - рекао је Дељо.

 

Коментари 0
Повезане вијести
Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике Ускоро помоћ за поплављене пољопривреднике
Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе? Трамп увео царину за БиХ од 35%, Србији 37%: Зашто тако високе стопе?
Зимска опрема од данас није обавезна Зимска опрема од данас није обавезна
Најчитаније
  • Војна болница „Коран“ – свједок надљудских напора медицинског особља
    13h 57m
    15
  • Ко све у Републици Српској има мању плату од полицајца почетника
    12h 6m
    17
  • Посне брзе шкољкице
    9h 12m
    0
  • На данашњи дан преминула српска хероина Надежда Петровић
    14h 20m
    0
  • У Сарајеву пронађена дрога милионске вриједности (ФОТО)
    10h 58m
    0