По први пут у Универзитетскo клиничком центру Републике Српске урађена је комплексна реконструкција мултипле урођене аномалије цријева код новорођенчета у другом дану живота.
Тиме је, истакли су из УКЦ-а Српске, учињен велики искорак у хируршком лијечењу најмлађих пацијената у Клиници за дјечију хирургију.
- Сумња на аномалију је успостављена током трудноће, што је након рођења потврђено и радиографским налазом. Установљено је да новорођенче има слијепо затворено дванаестопалачно цријево (атрезија дуоденума) као и слијепо завршено дебело цријево (атрезија ануса), саопштено је из ове здравствене установе.
Хирурзи Клинике за дјечију хирургију су урадили реконструкцију атрезије дуоденума извођењем цријевне анастомозе, а затим је креирана и цријевна стома као мјера привремене деривације столице до дефинитивне реконструкције атрезије ануса.
Постоперативни ток је протекао уредно уз адекватно толерисање хране, те је новорођенче у 14. дану након операције отпуштено на кућно лијечење на велику радост родитеља и фамилије, саопштено је из УКЦ-а Републике Српске.
Подухват је по први пут изведен тим домаћих стручњака предвођених начелником клинике др Александром Брковићем уз несебичну помоћ консултанта доц. др Благоја Грујића са Института за здравствену заштиту мајке и детета Србије ,,Др Вукан Чупић''.
У саопштењу се наводи да су успјеху додатно допринијели др Емилија Дошлов Шекара као асистент, инструментарке Николина Слијепчевић и Дијана Томић и анестезиолог др Предраг Берић, као и друге колеге.