У Манастиру Рођења Светог Јована Крститеља у Спомен-подручју Јасеновац у организацији Епархије пакрачко-славонске почела је молитвена прослава Светих новомученика јасеновачких у спомен на жртве геноцида које је НДХ спровела над припадницима српског народа у Другом свјетском рату на својој територији.
Помен служе њихова преосвештенства епископ пакрачко-славонски Јован, милешевски Атанасије, ваљевски Исихије и западноевропски Јустин.
Светој архијерејској литургији, која се одржава уз саслужење бројних архијереја Српске православне и других помјесних цркава, присуствују и министар информисања и телекомуникација Србије Дејан Ристић и бројни вјерници.
Музеј жртава геноцида у четвртак је отворио сталну изложбену поставку у здању "Усташке болнице", једном од два преостала аутентична објекта некадашњег концентрационог система и логора смрти Независне Државе Хрватске у Јасеновцу.
У злогласном усташком логору Јасеновац, највећој "Фабрици смрти" на Балкану у Другом свјетском рату, усташе су убиле стотине хиљада махом Срба, Јевреја и Рома.
Систем логора Јасеновац био је злогласан по варварским методама и великом броју жртава.
Концентрациони логор Јасеновац био је највећи логор смрти у тадашњој фашистичкој Независној Држави Хрватској, на простору окупиране Југославије за вријеме Другог свјетског рата.
Преживјели логораши у злогласном усташком логору Јасеновац кренули су у пробој 22. априла 1945. године, а у очајничком јуришу на стражаре од њих 1.073 само је 169 успјело да се докопа слободе.
Дијелови 45. дивизије Југословенске армије ослободили су 30. априла 1945. године концентрациони логор Јасеновац, у којем су хрватске усташе ликвидирале, према наводима југословенске послијератне комисије, око 700.000 махом Срба те Јевреја, Рома и противника режима.