Пословна заједница Републике Српске поручила је да најнижа плата за наредну годину треба да остане на садашњем нивоу, односно 900 КМ, док из Савеза синдиката траже да минимална плата "покрије трошкове синдикалне потрошачке корпе што се тиче прехране, а то је више од 1.150 марака".
Наиме, како је у разговору за "Независне новине" рекао Зоран Шкребић, предсједник Уније послодаваца Републике Српске, сви економски параметри су негативни те истиче да Српска има пад привредне активности, пад извоза, повећање увоза, пад запослености у индустрији.
- С обзиром на све те околности, али и најаве да ће се криза продубити у Европској унији, а самим тим то ће утицати и на нас, наш је став да најнижа плата за наредну годину не треба да се мијења, односно треба да остане 900 КМ - навео је Шкребић.
Како је рекао, у наредном периоду биће настављени преговори са социјалним партнерима.
- Недавно смо одржали консултације са свим релевантним институцијама из привреде, односно са Привредном комором Српске и Занатско-предузетничком комором и сви су они истог мишљења као и ми - рекао је Шкребић.
Да најнижа плата за идућу године треба да остане на садашњем нивоу каже и Перо Ћорић, предсједник Привредне коморе Републике Српске.
- Став свих привредника Српске је да у идућој години не треба ићи на повећање најниже плате, будући да смо прошле године имали повећање минималца за скоро 30 одсто - навео је Ћорић и истакао да је ова година изузетно тешка за привреднике у Српској.
Како је рекао, нада се да ће ове године барем до краја новембра успјети договорити најнижу плату, како би привредни субјекти могли ући у преговоре са својим партнерима.
Ранка Мишић, предсједница Савеза синдиката Републике Српске, рекла је да су са социјалним партнерима почели преговори о најнижој плати за наредну годину.
- Идуће седмице настављамо ту причу и вјерујем да ће доћи до договора, уважавајући реалне показатеље да постоји довољно простора да се најнижа плата повећа, али и све остале плате - рекла је Мишићева.
Коментаришући став синдиката о висини најниже плате Ћорић истиче да је то нереално у садашњим условима.
- Ако хоћемо да садашња привреда опстане, то нећемо бити у могућности да испоштујемо- додао је Ћорић.
Радован Вишковић, премијер Републике Српске, сматра да су овај пут социјални партнери у Српској на правом путу када је ријеч о постизању одређеног заједничког договора и компромиса о најнижој плати у Републици за сљедећу годину.
- Они су већ разговарали о тој теми. Савјет је требало да буде одржан и 28. октобра, али је пролонгиран за 5. новембар и до тада ће сигурно и пословна заједница изаћи са приједлогом најниже плате. Дакле, хоћу да вјерујем да ће социјални партнери ове године доћи до компромиса, заједничког приједлога или неког рјешења о најнижој плати које ће Влада увијек прихватити -рекао је Вишковић.
Он је прецизирао да Влада неће бити препрека ако се о најнижој плати договоре два социјална партнера: Савез синдиката и пословна заједница.