Почело обиљежавање 31 године од смрти 12 беба

22.05.2023. 10:42
0
ИЗВОР: srna.rs

Служењем парастоса, прислуживањем свијећа и полагањем ружа на споменик 12 беба на Новом бањалучком гробљу данас је почело обиљежавање 31 године од смрти 12 беба у Клиничком центру у Бањалуци због недостатка кисеоника.

Руже су положиле мајке преминулих беба, предсједник Владе Републике Српске Радован Вишковић, министар рада и борачко-инвалидске заштите Српске Данијел Егић, представници Републичке организације породица заробљених и погинулих бораца и несталих цивила, која је организатор овог обиљежавања.

По ружу су положили и представници Градске организације породица заробљених, погинулих и несталих бораца и цивила Града Бањалука и представници Трећег пјешадијског /Република Српска/ пука.

У 11.00 часова биће положен вијенац и цвијеће на Спомен-обиљежје "Живот" поред зграде "Пошта Српске" у центру Бањалуке.

Одлуком Савјета безбједности УН у мају и јуну 1992. године били су забрањени међународни летови, чак и они са боцама кисеоника из Београда за Бањалуку, због чега је преминуло 12 тек рођених беба које су биле у инкубаторима.

Војска Републике Српске је након овог трагичног догађаја пробила коридор у Посавини и ослободила правац према граници са Србијом, који су до тада блокирале муслиманске и хрватске снаге.

Као датум обиљежавања овог догађаја узима се 22. мај, јер је на тај дан 1992. године, због недостатка кисеоника, умрла прва од 12 беба, а остале су преминуле до 19. јуна те године.

Коментари 0
Повезане вијести
Више од 900 припадника МУП-а Српске дало крв Више од 900 припадника МУП-а Српске дало крв
Планиран упис 9.840 ученика у средње школе у Српској Планиран упис 9.840 ученика у средње школе у Српској
Возачи у Српској ће од поврата акциза уштедјети 3 до 5 КМ мјесечно Возачи у Српској ће од поврата акциза уштедјети 3 до 5 КМ мјесечно
Најчитаније
  • Сјећање на Срђана Трифковића, великог српског гуслара
    12h 19m
    4
  • Сјећање на пилота мајора Зорана Радосављевића
    12h 24m
    39
  • Бајден: Ја сам предложио бомбардовање Београда (ВИДЕО)
    10h 46m
    10
  • Ристо Јеремић, Фочак, непоколебљиви родољуб и национални прегалац
    2h 16m
    17
  • Страшна прича из Грачанице: НАТО нам је убио дјецу - умјесто имена остале три тачке...
    3h 36m
    25