Почео попис становништва у Србији

01.10.2022. 10:18
0
ИЗВОР: srna.rs

У Србији је данас почео попис становништва који ће трајати до краја октобра, а објављивање првих резултата очекује се већ крајем новембра.

На терен је јутрос изашло 15.000 од 17.500 обучених пописивача, чиме је попис становништва званично почео.

Грађани ће одговарати на 69 питања, при чему на питања о националности, матерњем језику и вјероисповијести нису обавезни да дају одговор. Међутим, организатори истичу да је важно да се грађани изјасне и по ова три питања, посебно због права националних мањина.

Први пут ће пописивачи уносити податке електронским путем - у електронски обаразц помоћу посебне апликације на рачунару.

Одговоре на питање даваће пунољетни грађани, а о ђеци до 15 година чланови који могу најпотпуније да одговоре, а пунољетни члан породице моћи ће да податке о одсутним члановима.

Политички представници Албанаца најавили су да припадници те националне мањине на југу централне Србије овог пута неће бојкотовати попис, за разлику од оног из 2011. године.

Попис је законска обавеза, а за неодазивање су прописане казне од 20.000 /170 евра/ до 50.000 динара /426 евра/.

Коментари 0
Повезане вијести
Епопеја орла који није случајно на српском грбу: Заточен у Сирији - Срби га сада ослобађају! Епопеја орла који није случајно на српском грбу: Заточен у Сирији - Срби га сада ослобађају!
Шије шајкаче и у десетој деценији Шије шајкаче и у десетој деценији
Српска се у Србији задужује 22 милиона евра Српска се у Србији задужује 22 милиона евра
Најчитаније
  • Преминула Љиљана Зелен Караџић
    23h 15m
    1
  • Тадија Сондермајер, пилот којем се дивила Европа
    5h 40m
    3
  • Никола Коперник: Човјек који је зауставио Сунце и покренуо Земљу
    5h 39m
    3
  • У петак сахрана Љиљане Зелен Караџић
    16h 50m
    4
  • Преминуо професор Грујо Бјековић
    17h 22m
    0