Почиње снимање филма о животу Даре Секулић

21.11.2022. 10:08
0
ИЗВОР: srna.rs

Продукција "Први кадар" из Источног Сарајева данас почиње снимање документарног филма "Чекајући крст" аутора и редитеља Витомира Митрића о животу и књижевном стваралаштву Даре Секулић.

- Радња филма обједињује свеукупно књижевно стваралаштво и живот Даре Секулић које ће из врло различитих положаја стварности и сна, живота и смрти, борбе и помирења, вјеровања и сумње, исконске повезаности али и антагонизма међу људима тражити свој смирај и спокој душе чекајући крст - појашњава Митрић за Срну.

Према његовим ријечима, кроз игране сцене, одређених сегмената из живота и рада књижевнице Даре Секулић, проткане поезијом и музиком на њене стихове и архивским материјалом у коме Дара говори о свом животу, фотографије са сахране, кадрова помена из цркве у Пискавици и израде крста, који чека, дочараће се њена исконска духовност и значај у очувању српске поезије страдања и патње.

Кроз синтезу поезије и слике, истиче он, добија се глас патничког, трпког лиризма, глас неутаживог бола егзистенције, али и глас умне воље да се судбина, лична и судбина рода, прими и и поднесе.

Митрић додаје да се овај документарни образовни тв-серијал састоји од двије епизоде/емисије "Јека Горе Петрове" и филма "Чекајући крст".

- Серијал је намијењен широј телевизијској публици, али посебан значај има за млађу публику. Нове генерације, које живе у дигиталном добу не знају да препознају и доживе праве пјесничке вриједности и значај српског језика, књижевности и културе - навео је режисер овог филма.

Митрић каже да је серијал настао с циљем да се сачувају српски језик и књижевна и духовна култура од заборава и да би се нове генерације боље упознале о стваралаштву књижевнице и пјесникиње Даре Секулић кроз занимљив телевизијски садржај.

У Сарајеву је 12. априла 2021. године преминула Дара Секулић /91/, према мишљењу многих, најзначајнија српска пјесникиња послије Десанке Максимовић.

Секулићева је имала дуг и трауматичан животни пут, који се окончао у породичном кругу у Сарајеву.

- Њен живот битно су означила два рата, двије велике трауме. Траума дјевојчице са Кордуна, којој су усташе спалиле кућу и побиле више чланове бројне породице Секулића, те траума из времена рата у БиХ деведесетих година пошрлог вијека, када је поново морала искусити драму избјеглиштва - подсјетио је Митрић.

Коментари 0
Повезане вијести
Обиљежено 25 година постојања Рукометног клуба „Славија“ (ФОТО) Обиљежено 25 година постојања Рукометног клуба „Славија“ (ФОТО)
Градски дерби сутра у Војковићима Градски дерби сутра у Војковићима
Активан хуманитарни број 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева Активан хуманитарни број 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева
Најчитаније
  • Активан хуманитарни број 1435 за лијечење Милке Илишковић из Источног Сарајева
    14h 2m
    1
  • Љиљана Жикић Карађорђевић - хероина која је живот дала за отаџбину
    13h 44m
    9
  • Велика промјена: Курс ЕУР/КМ мијења се на 1:2 од 15. јула!
    14h 26m
    4
  • Спутњик објавио па обрисао: Додик добио руско држављанство и боравак!
    8h 3m
    1
  • Миодраг Петровић Чкаља – смијех се зове Чкаља
    13h 46m
    0