Почиње вакцинација против сезонског грипа

24.11.2020. 11:02
0
ИЗВОР: СРНА

У Републици Српској данас почиње вакцинација против сезонског грипа.

Директор Института за јавно здравство Српске Бранислав Зељковић рекао је јуче да је Институт набавио 20.000 доза вакцина за бесплатну вакцинацију, те 5.000 доза комерцијалнe вакцинe, која кошта 26 КМ.

- Вакцине су стигле у Институт и биће дистрибуисане у све домове здравља који обављају вакцинацију. Почиње и комерцијална вакцинација за све који желе да се вакцинишу - рекао је Зељковић.

Зељковић је нагласио да је ријеч о четворовалентној вакцини, која штити од четири соја вируса грипа, те да је то једна од вакцина које се користе у цијелом свијету.

Он је позвао грађане да приликом вакцинације посебно воде рачуна о епидемиолошкој ситуацији, да буду стрпљиви и да приликом чекања у редовима воде рачуна о свим препорученим мјерама, посебно да носе маске и држе дистанцу.

Епидемиолог Јела Аћимовић истакла је да право на бесплатну вакцинацију имају пацијенти на хемодијализи, обољели од шећерне болести, пацијенти лијечени кардио-хируршким методама, ХИВ позитивни, дјеца лијечена од реуматске грознице са промјенама на срцу, дјеца обољела од цистичне фиброзе плућа, запослени на инфективним клиникама, одјељенима интензивне медицине, особе које болују од мишићне дистрофије и мултипле склерозе, особе које су завршиле са примањем хемотерапије, трансплантирани и лица са посебним потребама која бораве у колективном смјештају.

- Сви они се вакцинишу у надлежним домовима здравља. Када је ријеч о комерцијалној вакцинацији, она се обавља у Институту за јавно здравство, од осам до 16 часова, на више пунктова - рекла је Аћимовићева.

Према њеним ријечима, сви грађани који желе да се вакцинишу прво треба да позову бесплатни број 0800-50-555 да закажу термин, како се не би стварале гужве.

Она је додала да се у овом тренутку неће моћи вакцинисати сви они који имају било какве акутне симптоме распираторних инфекција, него морају сачекати да симптоми прођу.

- Када је ријеч о ковиду 19, они који имају акутне симптоме болести и сви они који су у карантину, такође не могу да се вакцинишу - нагласила је Аћимовићева.

Коментари 0
Повезане вијести
Одговорним понашањем купача и управљача купалиштима избјећи несреће Одговорним понашањем купача и управљача купалиштима избјећи несреће
Наредних дана још топлије, могуће обарање рекорда Наредних дана још топлије, могуће обарање рекорда
Отворена изложба фотографија ,,Јавор планином 5'' у Хан Пијеску Отворена изложба фотографија ,,Јавор планином 5'' у Хан Пијеску
Најчитаније
  • "Ви идите, ја остајем!" - Милош Ћирковић, посљедњи херој косовске битке
    20h 50m
    15
  • Општина Пале: Обавјештење
    23h 42m
    0
  • Стијаковић: Тог дана усташе су заклале 22 члана моје најближе породице
    13h 28m
    0
  • Ненад Вуковић појачање Покрета сигурна Српска
    18h 58m
    0
  • Дође ли до крви, опет ћемо бити први: Шта откривају писма Десанке Максимовић руским преводиоцима
    17h 52m
    0