Прије четири године нико се није потресао када је Црква Свете Софије у Истанбулу (Аја Софија) претворена у џамија. Када је недуго потом и величанствена византијска Црква Христа Спаситеља, познатија као Хора, преименована у џамију, скоро да није ни примјећено.
Покоји стубац у новинама, скоро неопажен.
Историја се немилосрдно поиграла са овим истанбулским црквама. О трагизму хришћанских споменика у Истанбулу данас свједоче зидови прекривени дебелим слојем малтера испод којих вире, пркосно, мозаици и фреске које су, како тврде стручњаци, ремек-дјела византијске умјетности.
Црква Христа Спаситеља у Пољу
Црква Христа Спаситеља или Хора подигнута је у четвртом вијеку на периферији Константинопоља. Хора је саграђена на мјесту много старије цркве која је била изван града, „у пољу“, па отуда и име - хора, на грчком, значи поље. Црква је била све до 1511, када по налогу Атик паше, великог везира Бајазита II, постаје џамија и добија назив Али-пашина џамија или Карије џамија.
Дограђен јој је минарет, премалтерисане су фреске и мозаици и у њој се клањало скоро пет вијекова.
Видео: katera.news
Године 1944, Црква Христа Спаситеља претворена је у музеј. Послије тога она је била запостављена и препуштена зубу времена које је озбиљно нагризло. Зидине су временом оронуле, а приликом истраживања њене унутрашњости 1948. године, испод слоја малтера откривен је иконопис, византијске иконе и мозаике.
Деценију касније, отворена је за јавност. Све до 2020. године.
Музеј или џамија?
У новембру 2019. године државни савет Турске је донио одлуку да се храм преда под управу Дијанета – ресора за послове религије. Указ из 1945. године по којем је Хора била претворена у музеј је био укинут, а одлука да се Аја Софија претвори у џамију, изазвала је оправдане сумње неких експерата да исту судбину чека и Црква Христа Спаситеља.
Потез предсједника Ердогана, поновно претварање ове цркве у џамију, могао се очекивати, јер је, како каже, „жели да исправи грешке прошлости“.
- Ово је био наш велики сан док смо били млади. На велико задовољство то је сада постала стварност - изјавио је Ердоган поводом пресуде Административног суда да се Аја Софија и Црква Христа Спаситеља поново претворе у џамије.
Од почетка маја, Хора, сада Карије џамија, поново је отворена за исламске вјернике.
Фото: katera.news
Живописна историја хришћанства
Николас Узоноглу, предсједник Универзалне федерације истанбулских Грка, описао је значај Хора цркве.
"Хора је најважнија грађевина посљедње ренесансне епохе Византијског царства и приказује бит хришћанства."
Истанбул је и центар православља
Древни Константинопољ или Цариград, а данашњи Истанбул, град је са изузетно дугом историјом. Овај град је имао немјерљив допринос и значај за хришћанску духовност, културу и умјетност, која се развијала хиљаду година у Цариграду и Византији.
Овим текстом портал "Катера" настоји да "продрма" свијет, окупиран већим проблемима, и гласно проговори о хришћанским споменицима, који, скрајнути од жиже интересовања, остају да нијемо свједоче о "умјетничким дјелима која причају причу о хришћанству“.
~ Фотографије су аутентичне, настале у мају 2024. године.