И то је могуће у БиХ - топла телећа супа кошта марку, а порција јунећих кобасица 3,50 КМ.
Међутим, нису ово цијене у неком угоститељском објекту у којем се хране "обични" људи, него у ресторану зграде парламента БиХ у Сарајеву, гдје једу они чије вртоглаво високе плате финансирају управо грађани.
Уколико у овом ресторану, на примјер, министар, посланик или делегат одлучи да, уз супу и кобасице, узме и купус салату, она ће га коштати једну марку, а еспресо кафу платиће свега 0,80 КМ.
Док, дакле, инфлација стеже омчу око врата обичним смртницима, политичари, који зарађују вишеструко изнад просјека, једу и пију по цијенама неколико пута нижим од оних које плаћају грађани.
Фото: 6yka.com
У ресторану заједничких институција сок у флашици кошта двије марке, рамстек са роштиља свега 4,50 КМ, боранија са јунетином четири марке, а телеће печење само 5,50 КМ.
Порција свињског врата са роштиља кошта 3,50 КМ, пекарски кромпир као прилог једну марку, а ако политичару, у бризи за стандард грађана, падне шећер, може да се заслади колачем који ће платити 1,50 КМ.
Штавише, поредили смо цијене са менија који важи тренутно са онима које су на снази биле 2020. године и установили да, рецимо, супа, свињски врат са роштиља, прилози, салате и десерти данас коштају колико и прије пет година.
Прије неколико дана, у овом ресторану је, пратећи сједницу Дома народа Парламентарне скупштине (ПС) БиХ, био Слађан Томић, новинар "Буке", који каже да смо навикли на такве цијене у парламенту.
У односу на примања обичног грађанина, на животни стандард грађана, укључујући и државне службенике, истиче Томић, то су заправо реалне цијене. Политичарима, министрима, посланицима, делегатима, ове цијене су, додаје, још смјешније, али они ту ни не једу.
- За њих је то сиротињски. Истине ради, квалитет хране у парламенту БиХ и није на задовољавајућем нивоу, тако да не видим потребу да они иритирају своје осјетљиво непце које хране у ресторанима скупљим и по 10 пута. Додуше, они то не плаћају од свог новца, већ од новца грађана, репрезентација. Ресторан у ПС БиХ није комерцијалног типа, један је облик мензе, па ове цијене имају смисла, али су грађанима опомена за нешто друго - да их угоститељи пљачкају јер изгледа да ни набавне цијене не могу оправдати пилећи филе од 22 КМ, што је честа понуда у бањалучким фенси ресторанима - истиче Томић у изјави за "Независне новине".
Адмир Арнаутовић, предсједник Удружења клуба потрошача средње Босне Травник, оцјењује да су цјеновници из ресторана у парламенту БиХ заиста срамотни ако узмемо у обзир примања људи који имају право да се ту хране.
- Нажалост, досад је изостала било каква озбиљна реакција јавности на ове цијене, посебно зато што се и намирнице у овом ресторану набављају од 'народних пара', односно из буџета - каже за "Независне новине" Арнаутовић, те додаје да је овдје јасно да ресторан не послује на комерцијалној основи.
Када су Селведину Шаторовићу, предсједнику Савеза самосталних синдиката БиХ, испричали да у БиХ постоји ресторан гдје кафа кошта 0,80 КМ, а телећа супа марку, он се одмах надовезао ријечима - то је ресторан парламента БиХ.
- Над тим менијима се јако добро слажу и они који су за БиХ и они који су 'против БиХ'. Уз тако јефтине ручкове и пића се угодно друже, а пред грађанима и радницима праве представу за јавност. Према томе, грађани су нажалост у овом периоду кратког памћења и чека се то отрежњење - да они који 30 година управљају судбином људи на овим просторима коначно оду у политичку историју - рекао је Шаторовић за "Независне новине".