Док се гомилају вишкови меса, млијека, кромпира и другог поврћа, пољопривредници у оба ентитета у БиХ тврде да проблем не могу ријешити ни подстицаји ентитетских влада који су им доста помогли, али је једина права мјера увођење прелевмана и смањивање увоза ове робе у БиХ.
Влада Федерације БиХ одлучила је да из програма помоћи привреди, а усљед пандемије вируса корона издвоји 10 милиона КМ за пољопривреду.
Фадил Новалић, премијер ФБиХ, рекао је прије неколико дана да је доста тога посијано и узгојено и да то сада треба и продати.
Када је у питању Република Српска, из Министарства пољопривреде, водопривреде и шумарства Републике Српске за “Независне” су истакли да ово министарство већ има подстицаје за производњу.
-У вези с месом и поврћем, за које су производачи исказали вишак производње, организован је ванредни интервентни откуп, за шта је издвојено додатних пет милиона КМ из Компензационог фонда-, рекао је Александар Мацановић, портпарол овог министарства.
Неџад Бићо, предсједник Удружења пољопривредника ФБиХ, за “Независне” констатује да је Влада ФБиХ направила одличан потез издвајањем 10 милиона КМ за пољопривреду и да ће то умногоме помоћи аграр, али и сточарство.
Истиче да се ова помоћ Владе ФБиХ односи директно на људе који се баве извозом.
-Знамо да имамо вишка млијека и меса, које се тешко пласира, као и кромпира и другог поврћа. Треба сад све сумирати да видимо чега све има још вишка како би се та роба направила конкурентном и могла лакше пласирати на иностраном тржишту-, рекао је Бићо и додао да ће помоћ Владе ФБиХ бити од користи управо код стварања конкурентности производа који буду ишли у извоз.
Истиче да у ФБиХ откуп иде несметано, али проблем настаје кад се роба нађе код откупљивача.
-Код њих се роба гомила, потрошња пада, а робу је тешко продати. Нама највише смета увоз. Све би се овдје могло пласирати, али због споразума које држава има, немогуће је зауставити увоз-, каже Бићо.
Један од узорка појаве вишкова је и пораст производње, а како истиче Бићо, пољопривредницима у пласману не помаже ни то што је пала цијена појединих производа, попут кромпира, меса или млијека.
И Владимир Усорац, предсједник Удружења пољопривредника Републике Српске, потврђује да има вишкова.
Влада РС је, како каже, за поврће издвојила два милиона КМ те се повртари још не буне, иако имају вишкова.
-Када је у питању месо, ситуација је изузетно тешка, Влада је дала пет милиона КМ за откуп меса, што је искористило пет већих произвођача. Сељаци су незадовољни, а проблем непроданих бикова који су прерасли и даље постоји. И сви произвођачи млијека су у проблемима. Стога пољопривредници сматрају да би права мјера била увођење прелевмана и царина, што би био спас за пољопривреду у Републици Српској. Од пет милиона КМ ми нисмо видјели конкретну корист, него смо остали на истом или нам је чак горе него што је то било у јануару, кад је био први откуп бикова-, каже Усорац.
Тврди да на нивоу БиХ има 20 милиона литара вишка млијека. Тржиште то, по свему судећи, не може амортизовати, а цијена млијека пада. Због свега, произвођачи су веома незадовољни.
-Пала је куповна моћ грађана, а увоз је остао и то диктира цијену, а државе из којих се увози произвођачима дају подстицаје-, каже Усорац.
Додаје да се увози и јефтино месо.
-Они који су увозили месо, у првих шест мјесеци зарадили су 50 милиона КМ-, тврди Уосорац.
Појашњава да је проблем и у вишку кромпира и кукуруза. Неке државе у ЕУ су, како истиче, ограничиле увоз ових намирница, те би исто требало да уради и БиХ, јер јој то, како каже Усорац, Споразум о слободној трговини омогућава у једном дијелу.
-Сељаци су посијали много кромпира, ентитетске владе су их наговориле, дале подстицаје… Сад тај кромпир лежи. Више нико неће хтјели да сије кромпир-, констатује Усорац