Породица Ђуровић: Производња кромпира је исплатив посао – Од једног дунума до пет хектара и 150 тона кромпира

13.01.2020. 11:52
0
ИЗВОР: opstinasokolac.net

Због чисте и здраве животне средине, Романија пружа добре услове за сточарску производњу, производњу меда и ратарских култура, међу којима посебно мјесто заузима кромпир.

Породица Ђуровић из Сокоца, посљедњих пет година, бави се производњом кромпира. Како нам је рекао Ратко Ђуровић, кренуло се од мале количине узгајања за властите потребе, а из године у годину проширивали су производњу. Данас, на породичном имању, имају могућност да саде кромпир на површини од пет хектара.

– Од једног дунума дошли смо до велике површине, тако да следеће године очекујемо принос од 150 тона, за шта је потребно око 15 тона садног материјала. Најзаступљенија сорта на Сарајевско-романијском подручју је адриа, која је због изузетног квалитета нашла широку примјену у бројним домаћинствима. Наше производе пласирамо на домаће тржиште, а највећи дио иде за Федерацију БиХ – казао је Ђуровић.

Према његовим ријечима ово је исплатив посао, иако никоме у породици то није примарно занимање. Он додаје да су искористили предност овог поднебља, јер је надморска висина идеална за производњу кромпира.

– У малој мјери се срећемо са штеточинама које нападају ову повртларску културу; углавном је ријеч о златици, која се некада не мора ни третирати. На нашим просторима је најбоље вријеме за садњу крај априла и почетак маја, а период сазријевања зависи од сорте. Адриа сазријева за 120 дана – казао је Ђуровић.

Узимајући у обзир да имају добру зараду, Ђуровићи нису упућивали никакве захтјеве за подстицаје. Као регистровано пољопривредно газдинство остварују право на регресирано гориво.

У наредном периоду, уколико буде могућности, постоје шансе да прошире посао.

 

Коментари 0
Повезане вијести
Приче о именима која живе на мапи Источног Сарајева - Марко Ећимовић Приче о именима која живе на мапи Источног Сарајева - Марко Ећимовић
ЈУ СШЦ „Василије Острошки“ организује хуманитарну приредбу за екскурзију ЈУ СШЦ „Василије Острошки“ организује хуманитарну приредбу за екскурзију
"Профит коцкарница не смије бити важнији од здравља породице" "Профит коцкарница не смије бити важнији од здравља породице"
Најчитаније
  • Украс Сарајева – Чудотворна сарајевска Богородица
    11h 26m
    0
  • Дахау - Смрт са стотину лица
    10h 58m
    2
  • Обиљежaвање крсне славe и Данa општине Источна Илиџа
    10h 9m
    0
  • ЕЕГ прегледи у Болници „Србија“ за педијатријску популацију
    5h 11m
    0
  • Источно Ново Сарајево: Обавјештење о обавезном одржавању дворишта и зелених површина
    5h 23m
    0