Поскупљује партиципација у домовима здравља у Српској

20.12.2024. 12:31
0
ИЗВОР: capital.ba

Грађани Републике Српске од 1. јануара наредне године плаћаће скупљу партиципацију за прегледе код доктора породичне медицине.

Наиме, Министарство здравља и социјалне заштите Републике Српске, на иницијативу Актива директора јавних здравствених установа домова здравља РС спремило је приједлог новог цјеновника.

Убудуће, код првог и контролног прегледа доктора породичне медицине партиципација ће се плаћати 1,5 КМ умјесто досадашњих једну КМ.

Код првог преглед доктора специјалисте породичне медицине са 1,5 КМ цијена партиципације иде на двије марке.

У ресорном министарству поскупљење правдају чињеницом да се партиципација није мијењала у задњих двадесет година, док су, како додају, цијене прегледа значајно повећане. Рачунају и да ће се овом одлуком смањити и неоправдане посјете.

Кажу да ово повећање неће утицати на осјетљиве категорије становништва као што су дјеца до 18 година, старији од 65 година, труднице, обољели од малигних обољења, као и породице погинулих бораца и РВИ за које партиципацију плаћа Министарство рада и борачко инвалидске заштите.

- Исти су по Закону о обавезном здравственом осигурању ослобођени од плаћања партиципације, а претпоставка је да ће доћи и до смањења неоправданих посјета тимовима породичне медицине - образлаже се у приједлогу одлуке.

Коментари 0
Повезане вијести
Постоје сви услови за озбиљније појефтињење горива Постоје сви услови за озбиљније појефтињење горива
Сутра исплата пензија у Српској Сутра исплата пензија у Српској
Вријеме пред екранима шаље дјецу код логопеда Вријеме пред екранима шаље дјецу код логопеда
Најчитаније
  • СИПА у Источном Сарајеву ухапсила лице с потјернице
    15h 0m
    1
  • Мајор Листер са Кошара - прича о псу који је чувао српску војску
    5h 42m
    0
  • Обавјештење о новом систему очитања водомјера и испостављања рачуна
    12h 17m
    4
  • Годишњица рођења непоновљивог Моме Капора
    15h 50m
    1
  • Потписан Уговор о извођењу радова на реконструкцији мреже и изворишта „Матића врело“
    10h 51m
    2