Бројна законска рјешења, због којих су се ломила копља између позиције и опозиције у највишем законодавном тијелу Републике Српске, остала су мртво слово на папиру.
Закон о непримјењивању закона и забрани дјеловања вануставних институција БиХ, усвојен у фебруару, још је на снази, а исте те "вануставне" институције у Републици Српској раде шта им се год прохтије, што доказују бројне акције које су, под диригентском палицом Тужилаштва и Суда БиХ, извели полицајци Државне агенције за истраге и заштиту (СИПА).
Истовремено, Регионална канцеларија СИПА у бањалучком насељу Ребровац, удаљена мање од десет минута вожње од сједишта Народне скупштине Републике Српске (НС РС), а која је ову агенцију прогласила вануставном, и данас, непуних пет мјесеци касније, ради пуним капацитетом.
Тог, 27. фебруара, у парламенту БиХ је усвојен и Закон о допуни Кривичног законика Републике Српске, којим је прописано да ће непоштовање одлуке институција и органа Републике Српске у институцијама БиХ или јединицама локалне самоуправе бити кажњиво затвором од шест мјесеци до пет година, али ни то законско рјешење није у пракси донијело ништа ново.
Уосталом, баш као и Закон о Високом судском и тужилачком савјету (ВСТС) БиХ, јер ВСТС Републике Српске, чије је формирање планирано, још није добио ни своје обрисе, а истовремено ВСТС БиХ редовно именује судије и тужиоце у Републици Српској.
Вратимо ли се неколико година уназад, сјетићемо се да је парламент Републике Српске изгласао и Закон о лијековима и медицинским средствима, на сједници одржаној 20. октобра 2021, али агенција за лијекове у Српској ни готово четири године касније није угледала свјетло дана.
Слободан Станић, бивши министар здравља и социјалне заштите Републике Српске, подсјећа да се актуелни министар Ален Шеранић нашао на америчким санкцијама због усвајања Закона о лијековима и медицинским средствима РС, а агенција није прорадила. Станић, притом, подсјећа да је Република Српска имала своју агенцију за лијекове, а како додаје, иста политика, која ју је утопила на ниво БиХ, сјетила се да је враћа, што је одмах осуђено на пропаст.
- Друга ствар, сама агенција за лијекове, без граничне и царинске службе, нема никакву функцију. Јер, како ће лијекови проћи границу? Према мом мишљењу, они који су ту надлежност преносили, требали су да мисле о томе да ју је много лакше пренијети, него вратити. То није једини случај. Постоји хрпа закона које је Народна скупштина донијела и бојим се да инфлација доношења тих закона, који се не спроводе, дерогира НС РС - рекао је Станић за "Независне новине".
Небојша Вукановић, члан Законодавног одбора у НС РС, истиче да закони које усваја НС РС служе за трговину, те оцјењује да се Милорад Додик, лидер СНСД-а, "поиграва скупштином да би слао поруке међународној заједници".
- Постали смо предмет подсмијеха, сви нам се ругају и смију због тога што радимо, али, нажалост, док год се грађани не побуне, неће нам бити другачије - рекао је Вукановић за "Независне новине".
Новинар из Бањалуке Ђорђе Вујатовић каже да ти закони нису усвајани да би се поштовали, него да подигну политичке тензије и изазову реакцију, прије свега бошњачких политичара и међународне заједнице.
- Актуелна власт је ионако изнад свих закона. У земљи у којој одговорност у јавном систему не постоји, постало је, нажалост, нормално да се закони не поштују. Уобичајена је то пракса, јер је створен политички систем гдје је ријеч једног човјека закон, а институције постоје само форме ради. Дакле, не ради се овдје о државничкој политици и успостављању правног система, него о политичкој пијаци. На тој пијаци, вага националног интереса се мјери шупљим теговима испразних скупштинских говора и аплауза великом вођи, а права вриједност је у личном добитку неколицине особа на врху - каже Вујатовић.
Према његовим ријечима, с обзиром на честу праксу да ни формални предлагачи, па чак и ови који усвајају законе и закључке добију радне материјале непосредно прије сједнице, онда не треба да чуди што се то не поштује.
- Тако су девалвирани грађани, јавност, институције и у коначници Република Српска. То је игра права и демократије да би се замаскирала ауторитарна власт. Не знам да ли су јаднији грађани који стварно вјерују у то или представници странака који промовишу те законе, а за неколико дана бране гажење тих истих закона - рекао је Вујатовић за "Независне новине".