Због повећане потражње широм БиХ, дошло је до виших цијена пелета за 20 одсто, потврдили су нам из фирми које се баве производњом овог енергента.
Наиме, како кажу, сада се цијене крећу од 350 до 390 КМ за тону, у зависности од врсте, али и квалитета.
У компанији "Енса БХ" из Српаца потврдили су да су цијене пелета више за 20 одсто него у љетним мјесецима.
- И поред виших цијена овог енергента, тренутно имамо повећану испоруку, тако да смо количине које смо имали унапријед продали - кажу из ове компаније за "Независне новине".
Због велике потражње купци су принуђени да на испоруку, како објашњавају, чекају по 20 и више дана. Додају да тона пелета сада кошта 355 КМ.
Да су цијене пелета више за 20 одсто, потврдили су нам и из фирме "Дрвосјеча" Сарајево, али истичу да поскупљење није утицало на потражњу.
- Сад тона пелета кошта 390 КМ. У кругу од 50 километара чека се на испоруку до 10 дана, а испорука за даље релације чека се 20-30 дана. Потражња јесте већа, јер је више људи прешло на гријање овим енергентом. Ми га не извозимо у иностранство и подмирујемо наше тржиште, јер је гужва и не можемо стићи да извозимо - кажу у овој фирми за "Независне новине".
Из предузећа "ДИ Караћ" Александровац, које се бави продајом пелета, кажу да палета од 990 кг без превоза кошта 345 КМ те да је скупљи него прошле године.
Из предузећа "Дрвопродеx" Бањалука, које се бави производњом пелета, кажу да купци свакодневно зову ради куповине пелета те да је велика потражња за њим, јер су многи грађани прешли на овај енергент.
- Тренутно смо обуставили производњу пелета те само вршимо испоруку већ нарученог - кажу из овог предузећа и додају да они нису подигли цијену.
- Тона пелета код нас кошта 350 КМ, а ми сваке године у априлу имамо акцију, када продајемо пелет по 330 КМ по тони и велики број наших купаца углавном тада набавља пелет - истичу из овог предузећа за "Независне" и додају да бесплатно возе само у Бањалуци.
И на продајном порталу OLX може се наћи велики број произвођача пелета који овај енергент продају од 320 до 400 КМ по тони, с тим да се мора нагласити како цијене варирају од произвођача до произвођача.
Сања В. из Бањалуке каже да је на пелет као огрев прешла прошле године и да јесте ефикасније гријање и нема пуно чишћења као кад се користи дрво, али да је раст цијена забрињава.
- Набавићу сада одређене количине пелета и само се надам да неће бити јака зима - рекла је она.
Они који се баве продајом дрвета кажу да је потражња за овим огревом на домаћем тржишту на истом нивоу већ годинама те да се цијену крећу од 70 до 85 КМ по метру.
Саво Ђурић, продавац дрва из Бањалуке, рекао је да већина људи купује дрва углавном пред јесен, у августу, септембру и октобру.
- Сада је велика потражња за дрвима, а они који се одлуче на тај начин гријања морају чекати поруџбину и до десет дана - казао је Ђурић.