Министар просвјете и културе Републике Српске Наталија Тривић одржала је данас састанак са члановима Трипартитног савјетодавног вијећа у вези са креирањем уписних политика за наредну школску годину, те унапређењем практичне наставе у области средњег образовања и васпитања.
Тривићева је подсјетила да је овогодишња уписна политика у средње школе креирана у складу са потребама тржишта рада, те да су у тај процес били укључени партнери Министарства: Привредна комора Републике Српске, Унија Удружења послодаваца, Занатско-предузетничка комора и Завод за запошљавање Републике Српске.
- У септембру су ступиле на снагу измјене Закона о средњем образовању и васпитању којима је јасније дефинисана улога Привредне коморе Републике Српске и дефинисано да ученици минимум 25 одсто практичне наставе треба да обаве код послодавца како би стекли што више практичних знања и вјештина - појаснила је Тривићева.
Истакла је да ће на овај начин свршени средњошколци бити конкурентнији на тржишту рада и оспособљени за ангажман код послодавца, али и упис на факултет, ако планирају да наставе своје школовање.
- Успјешно је реализован и програм плаћене ученичке праксе код послодавца, који је окупио око 100 привредника, који су се укључили јер им је важно да у будућности обучавају кадрове потребне на нивоу Републике али и у локалним заједницама у којима дјелују - рекла је Тривићева.
Навела је да ће такав модел сарадње са пословном заједницом бити настављен, јер је важно да имамо ученике који кроз практичну наставу стичу вјештине и знања како би били оспособљени за посао.
- У наредној години радићемо Стратегију развоја образовања од 2022 до 2030. године у чију израду ће бити укључена комплетна привреда. Такође, снаге ћемо усмјерити и у смислу издвајања средстава за кабинете практичне наставе јер морамо створити адекватне услове да ученици у првим разредима средњих школа стичу одређена практична знања - навела је министарка.
Подсјетила је да је Влада у овој години стимулисала упис ученика у дефицитарна занимања на нивоу локалних заједница мјесечним стипендијама и плаћеним превозом, те да је захваљујући овој мјери уписано око 600 ђака од око 800, колико је било планирано планом уписа.
Поздравила је оснивање регионалних савјета за образовање у смислу креирања уписних политика и навела да ће се у наредној години радити анализа модела организације основних и средњих школа како би била сачињена оптимална мрежа средњих школа у складу са потребама привреде.
Представник Привредне коморе Републике Српске и члан Трипартитног савјетодавног вијећа Александра Михајловић Бјелић рекла је да је у складу са измјенама и допунама Закона о средњем образовању и васпитању Привредна комора добила нову надлежност, а то је обука ментора у привредним субјектима.
- Ментори су лица која су запослена у привредним субјектима и одговорни су за сповођење практичне наставе у складу са наставним планом и програмом - рекла је Бјелићева.
Истакла је значај и важност улоге пословних субјеката у овом процесу у смислу омогућавања извођења практичне наставе.
- Желимо, с једне стране, да се посвећеност и жеља за учењем самих ученика стимулише, а с друге стране, укљученост привредних субјеката подигне на виши ниво - рекла је Бјелићева.
Истакла је да привредни субјекти требају укљученост у пружање практичне наставе схвате као улагање у будуће кадрове.
- Привредна комора Републике Српске сваке године ради анализу кадрова који су потребни привреди Републике Српске и као резултат добијамо да су потребе привреде највише усмјерене ка средњим стручним кадровима - рекла је Бјелићева.
Предсједник Уније Удружења послодаваца Републике Српске и члан Трипартитног савјетодавног вијећа Саша Тривић поздравио је што су у току ове године донесени стандарди за сва привредна занимања те истакао да је задатак у наредној години повећање броја ученика на практичној настави, формирање локалних савјета за образовање и промоција занимања потребних привреди.
Директор Занатско-предузетничке коморе Републике Српске и члан Трипартитног савјетодавног вијећа Јовица Братић рекао је да је Министарство просвјете и културе кренуло у озбиљну реформу и да је сада на занатлијама и привредницима да покажу колико могу учествовати.
- Највише ће пробудити интересовање младих људи за средње стручне школе то колико ће брзо добити посао и како ће од тога посла живјети - рекао је Братић.