У БиХ ће до краја седмице бити депортована дјеца и жене који су боравили на територији под контролом Исламске државе у Сирији и Ираку.
Ријеч је о укупно 24 особе и то 16 дјеце и осам жена.
Чланови Предсједништва БиХ су још прошлог петка донијели одлуку о прихватању држављана БиХ који су протеклих година боравили на Блиском истоку. Ријеч је о дјеци и женама који су држављани БиХ, а који су са одраслим мушким члановима породице претходних година отпутовали у Сирију и придружили се ИС-у.
Предсједавајући Предсједништва БиХ Жељко Комшић потврдио је за “Глас Српске” да је одлука о повратку жена и дјеце из Сирије донесена једногласно на телефонској сједници.
Министар безбједности БиХ Драган Мектић рекао је да ово министарство предузима све што је у могућности како би до суботе било урађено све што је могуће за пријем држављана БиХ који треба да буду депортовани из Сирије. Казао је да је прекјуче обавијештен о закључку Предсједништва БиХ и да постоји могућност да међу тим повратницима буде и девет лица осумњичених да су припадници ИС-а за којима је БиХ раније расписала потјернице и одредила им притвор.
- Изненађен сам одлуком Предсједништва. Нисам знао да се враћају. Не би ме изненадило ни кад би донијели одлуку да примимо 500 Марсоваца. Ако се нешто непредвиђено не деси, у суботу сви долазе - рекао је Мектић.
Истичући да нема дилеме да БиХ има обавезу да прихвати своје држављане, Мектић је навео да је претходно потребно провјерити да ли је ријеч о држављанима БиХ или, када је ријеч о дјеци, да ли могу стећи држављанство БиХ када дођу. Истиче да је потребно утврдити и да није ријеч о радикализованим породицама. Навео је да је за припрему прихвата лица са страних ратишта потребна координирана акција институција од нивоа БиХ, преко ентитета и кантона до локалних заједница. Истичући да се не зна тачан број дјеце која стижу у БиХ, Мектић је рекао да ће трогодишње дијете које је остало без родитеља и браће прихватити дјед и бака у Сарајеву, за које је извршена провјера.
Из извора блиских Обавјештајно-безбједносној агенцији БиХ рекли су “Гласу Српске” да је Предсједништво БиХ донијело политичку одлуку и да се даље ствари спуштају на оперативни ниво.
- Још ОБА није са оперативне стране укључена у тај дио депортације дјеце и жена. Поставља се питање да ли ће са тог подручја бити обезбијеђен авион за њихов долазак овдје. Они, наравно, у БиХ не могу ући као туристи. Морају бити извршене све безбједносне провјере о томе ко су, гдје су и из којих разлога боравили у Сирији и Ираку, те гдје ће бити смјештени након доласка у БиХ - рекли су у ОБА.