Повртари у Српској у предстојећу прољећну сјетву улазе с низом проблема, укључујући и велика дуговања, а када плодови њиховог рада стигну у јесен, ништа лакше неће бити ни купцима односно потрошачима, јер ће цијене поврћа, како се прогнозира, бити знатно више него прошле године.
Жале се земљорадници да ће и ова сезона за њих бити изузетно изазовна и тешка, а додатни терет им представља прошлогодишње пословање.
– Дакле, 90 одсто повртара остало је дужно или банкама или апотекарима. Ми смо пословали негативно, дигли смо репроматеријал. Обраћали смо се за одгођено плаћање апотекарима, те смо остали дужни – појашњава у изјави за “Независне” Бранко Мастало, предсједник Удружења повртара Републике Српске.
Година иза њих је, подсјећа, била лоша, а главни кривац је вирус корона, који је проузроковао мању потрошњу, односно неодржавање масовних окупљања, попут свадби, а и ресторани су мање радили. Сада су, истичу, у пат позицији.
– Ми повртари имамо образ. Како ићи у апотеку гдје сте дужни и поново тражити ђубриво, сјеме и тако даље? Тако ће ове године доста мање поврћа бити посијано, те ће на јесен бити много скупље него јесенас – оћењује Мастало.
Стојан Маринковић, предсједник Савеза удружења пољопривредних произвођача Републике Српске, каже да ће ова година, сигурно, бити тежа него прошла. Пред прољећну сјетву су, истиче, ђубрива, сјемена и гориво поскупјели до чак 50 одсто.
– Очекујемо да ће ова година бити тежа од претходне. Држава треба добро да обрати пажњу на прехрамбену сигурност властитог становништва – рекао је Маринковић за “Независне”.
Из Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде РС истичу да се повртарска производња подстиче кроз неколико мјера које су обухваћене Правилником о условима и начину остваривања новчаних постицаја за развој пољопривреде и села као и Правилником за капиталне инвестиције.
Ту су, додају, мјере подршке за произведено и продато поврће, подршка откупу пољопривредних производа те регрес по хектару за дизел гориво (100 l/ha).
Како наглашавају из ресорног министарства, поред споменутих мјера, подршка повртарству се остварује и за капиталне инвестиције (30 одсто од уложених средстава).
Односи се то на инвестиције за набавку опреме за наводњавање, за изградњу пластеника, инвестиције у прераду производа на пољопривредним газдинствима као и инвестиције за куповину нове пољопривредне механизације (трактори, пољопривредни прикључци и уређаји те мотокултиватори с прикључцима).
– На основу тих подстицајних мјера годишње се издвоји од шест до осам милиона КМ за повртарску производњу. Осим тога, суфинансирамо и премију осигурања повртарских усјева са 50 одсто од премије осигурања, али како још немамо податке колики број повртара ће осигурати своју производњу, не можемо одговорити колико ће то бити додатно средстава која ће бити издвојена – рекли су из ресорног министарства за “Независне новине”.