Позив на распад БиХ, одговор активација права на самоопредјељење Српске

21.09.2019. 10:45
0
ИЗВОР: Срна

Српски члан Предсједништва БиХ Милорад Додик изјавио је да је декларација СДА Бакира Изетбеговића позив на дефинитивни распад БиХ иза кога стоје бошњачке странке и да ће, уколико је покушају спровести у пракси, одговор бити активација и афирмација права на самоопредјељење Републике Српске.

Додик је за портал Срба из Македоније срби.мк рекао да је ова декларација, усвојена прошлог викенда на Конгресу СДА, модификована верзија Исламске декларације Алије Изетбеговића прилагођена данашњим политичким условима.

Он је поновио да реализацијом овог програма Бошњаци желе да успоставе доминацију у цијелој БиХ, формирају републику и на тај начин елиминишу уставни принцип на којем се темељи данашња БиХ – два ентитета и три народа.

– Нама су јасно послали поруку да ми нисмо добродошли у БиХ, али у таквој, њиховој БиХ ни ми нећемо да будемо – рекао је Додик. Додик, који је и лидер СНСД, поручио је да ће као одговорна политичка странка покушавати да сачувају мир и одрживост постојећих међународних договора.

– Али, ако муслиманске странке покушају да ову декларацију спроведу у пракси, наш одговор ће бити активација и афирмација права на самоопредјељење Републике Српске. Међународни пакт о људским правима и слободама саставни је дио устава БиХ и у њему стоји да народи имају право на самоопредјељење – истакао је Додик.

Говорећи о јединству Срба у региону, Додик, који је заједно са предсједником Србије Александром Вучићем креатор националног, политичког и заједничког дјеловања свих релевантних политичких снага Срба у региону, каже да је много енергије уложено да се успостави заједничка политика.

Он је навео да је из Македоније укључена Демократска партија Срба у Македонији, те истакао сарадњу коју има са лидером српског народа у Македонији Иваном Стоилковићем и изразио наду да ће се још интензивније наставити у наредном периоду.

– Искрено се надам скорашњем повратку на власт Демократске партије Срба како би могли да остваримо све наше обећане пројекте и да у реализацији таквих пројеката укључимо и Србију која изузетно помаже нашем народу овдје у Републици Српској – рекао је Додик.

Коментари 0
Повезане вијести
Додик: Разговарати са Србима о напуштању заједничких институција Додик: Разговарати са Србима о напуштању заједничких институција
Додик остаје предсједник СНСД-а Додик остаје предсједник СНСД-а
Додик: Општине у којима избори буду поновљени поднијеће пријаве против чланова ЦИК-а Додик: Општине у којима избори буду поновљени поднијеће пријаве против чланова ЦИК-а
Најчитаније
  • Симо Антонић: Човјек који је прије више од стотину година владао свјетским троном у рвању
    14h 40m
    5
  • ЛИЧНОСТ ДАНА: Јован Дучић, један од највољенијих књижевника
    16h 2m
    0
  • Без напајања поједине трафостанице у пет општина
    11h 20m
    1
  • У Источном Старом Граду прикупљено 27 доза крви
    12h 12m
    0
  • Данило Илић, спона свих генерација младобосанаца
    10h 2m
    0