Представа о значају гусала у српској историји према описима страних аутора

30.07.2021. 21:42
0
ИЗВОР: СРНА

Удружење гуслара и епских пјесника Републике Српске организовало је вечерас у Културном центру Источно Ново Сарајево представу "Илирска писма" о значају гусала у српској историји и народној књижевности према извјештајима и описима страних аутора.

- Ова представа историјско-документарног, драмско-рецитаторског и музичко-фолклорног карактера одржана је по благослову Његовог високопреосвештенства митрополита дабробосанског Хризостома, на празник Огњена Марија-  рекао је новинарима предсједник Удружења гуслара и епских пјесника Зоран Ребриновић.

Он је истакао да је циљ овог јединственог културног догађаја очување и оплемењивање културе сјећања на стране ауторе који су писали о тешкој историји српског народа и његовој борби за слободу, част и достојанство кроз вијекове.

Према његовим ријечима, један од највреднијих страних приповједача био је Артур Еванс, који је са својим савременицима био шокиран сиромаштвом и тешким положајем Срба у тадашњем срцу Европе, што је била посљедица вишевјековне осмишљене стратегије турских власти на овим просторима.

У програму су учествовали наратор Миљан Максимовић, чланови драмско-музичке и музичко-фолклорне секције КУДа "Братство" из Војковића и солиста Ања Радоња.

Сценариста представе је етнолог и антрополог Бранко Пјевић.

Представа је одржана уз поштивање свих прописаних епидемиолошких мјера.

Посјетиоци су били у прилици да дају добовољне прилоге у хуманитарне сврхе, за помоћ теже обољелим лицима, а прикупљеним средствима располагаће Градска организација Црвеног крста.

 

Коментари 0
Повезане вијести
Лазар Чолаковић из Источног Сарајева најмлађи гуслар у Српској (ВИДЕО) Лазар Чолаковић из Источног Сарајева најмлађи гуслар у Српској (ВИДЕО)
Лука гуслама освојио срца срба широм свијета Лука гуслама освојио срца срба широм свијета
„Вече српске културе“ у Палама 5. децембра „Вече српске културе“ у Палама 5. децембра
Најчитаније
  • Кад је Соколац био мали Монтевидео
    31m
    60
  • Михаило Пупин - чувени српски физичар, проналазач и дипломата
    22h 55m
    61
  • Борба није била узалудна: Мајка Сергеја Ступара објавила радосну вијест
    23h 31m
    2
  • Димитрије Савић најбољи спортиста општине Пале (ФОТО)
    15h 58m
    0
  • Источно Ново Сарајево: У суботу промоција књига ђакона Божидара Васиљевића
    20h 17m
    0