Женски интерактивни рурални центар Источно Сарајево представио је данас пројекат „Источно Сарајево – град без насиља“, чији је циљ подизање свијести младих људи о свим облицима насиља кроз друштвено ангажовање, волонтирање и пружање подршке жртвама породичног насиља.
Милена Регоје, извршна директорица Женског интерактивног руралног центра, истиче да жртва насиља може постати било ко, било када и на било којем мјесту, као и да је највећи проблем како охрабрити жртве породичног насиља да пријаве исто.
Наводи да је основни циљ пројекта „Источно Сарајево-град без насиља“ подизање свијести младих студента, социолога, психолога и педагога како да активним учествовањем у заједници помогну жртвама насиља, водећи иновативну СОС апликацију.
- Кроз пројекта ћемо обучавати 60 младих студената како на практичан начин да помогну жртвама насиља кроз СОС апликацију, како би жртве могле да затраже правну, психо-социјалну и другу подршку. Такође, преко апликације ће се моћи инсталирати и тастер „Паник“ преко којег ће жртве моћи да пријаве насиље – објаснила је она.
Фото: katera.news
На подручју Полицијске управе Источно Сарајево у првој половини 2022.године регистровано је 36 случајева насиља у породици. Полиција је поднијела 36 извјештаја о почињеном кривичном дјелу против 36 пунољетних мушкараца, од којих су осам повратници у вршењу насиља у породици. Најчешће жртве насиља су супруге и ванбрачне партнерке, као и мајке и сестре, а евидентирани су и случајеви насиља синова над очевима и обрнуто, као и брата над сестром и сина над мајком – подаци су Женског интерактивног руралног центра, наводећи да су жртве породичног насиља у неповољном положају због бројних интерних и спољних фактора.
Као један од разлога непријављивања и нетражења подршке, наводе перцепцију о недовољном квалитету рехабилитације и реинтеграције.
Пројекат„Источно Сарајево-град без насиља“ траје девет мјесеци, а планирано је и одржавање радионица о значају волонтерског активизма, пружање услуга жртвама породичног насиља, социјалном раду и педагошком приступу у пракси. Проводи се у оквиру Регионалног програма локалне демократије на Западном Балкану 2 (ReLOaD2), који финансира Европска унија, а имплементира Развојни програм Уједињених нација (УНДП) уз подршку Града Источно Сарајево.