На Електротехничком факултету Универзитета у Источном Сарајеву данас је представљен пројекат „Паметна башта“, систем за онлајн моноторинг и управљање производње у заштићеном простору.
Жељка Пејовић, менаџер Пољопривредног кластера ,,СРП“ објаснила је предности овог пројекта и његову практичну примјену.
- Паметна башта омогућава да се у сваком моменту, путем телефона, може приступити подацима о влажности и температуре ваздуха, влажности земљишта као и управљање вентилацијом и наводњавање у пластенику – истакла је Пејовић.
Она је додала да ће кроз пројекат ,,READP“ заинтересованим произвођачима бити омогућена набавка оваквог система.
- Подржали смо набавку пластеника за 548 произвођача – рекла је Пејовић и додала да је Министарство пољопривреде Републике Српске финансијски подржало пројекат са 7.360 КМ.
Декан Електротехничког факултета Универзитета у Источном Сарајеву Божидар Поповић рекао је да је циљ пројекта стварање првог центра дигиталне пољопривреде на простору Републике Српске.
- Већ смо обавили разговоре са два привредна друштва која су заинтересована за производе који су данас представљени – рекао је Поповић.
Он је позвао министарства високог образовања и пољопривреде да се укључе и подрже овакве пројекте.
Фото: katera.news
Игор Ђурђић, продекан за наставу на Пољопривредном факултету Универзитета у Источном Сарајеву истакао је да се „паметна башта“ може искористити у свим гранама пољопривреде.
– Основни циљ пројекта је да се побољша повртарска производња и да се произвођачима поједностави бављење пољопривредом – рекао је Ђурђић, наглашавајући да пројекат иде у корак са модерним трендовима у свијету.
Професор доктор Грујица Вицо, руководилац Катедре за агроекономију и рурални развој Пољопривредног факултета Универзитета у Источном Сарајеву рекао је да реализација пројекта „Паметна башта“ највише користи малим пољопривредним газдинствима и онима у брдско-планинском простору.
Он је објаснио и да је идеја за истраживање овог пројекта изникла из пољопривредне производње и на иницијативу пољопривредних произвођача.
Тања Перовић, студент на другом циклусу студија на Пољопривредном факултету, истиче да систем дигитализације олакшава праћење огледа у пластенику.
- Преко апликације коју имам на мобилном уређају пратим одређене параметре у пластенику, тако да је моја ангажованост сведена на минимум – објашњава Перовић.
Верица Продановић, такође студент другог циклуса на Пољопривредном факултету напомиње да овај систем омогућава праћење ситуације у пластенику од куће,
Носилац пројекат је Пољопривредни кластер „Сарајево Романија Подриње“ (СРП) , а рађен је у сарадњи са Министарством пољопривреде Републике Српске, Пољопривредним и Електортехничким факултетом Универзитета у Источном Сарајеву.