Преминуо академик и сенатор Војислав Војо Максимовић

27.08.2024. 20:32
4
ИЗВОР: srna.rs

Академик и члан првог сазива Сената Републике Српске Војислав Максимовић преминуо је данас у Београду у 89. години, потврдила је Срни породица.

Максимовић ће остати упамћен у историји Републике Српске и као човјек који је на засједању Скупштине српског народа у БиХ 9. јануара 1992. године прочитао одлуку о проглашењу Републике Српског народа у БиХ.

Са групом српских интелектуалаца на Видовдан 1990. у Сарајеву обновио је Српско просвјетно и културно друштво "Просвјета" и био његов предсједник до 2001. године, а послије почасни предсједник и члан Главног одбора.

Војислав Максимовић рођен је 4. августа 1935. године у Цвилину/Јошаница код Фоче, у тадашњој Зетској бановини Краљевине Југославије.

Основну школу похађао је у Цвилину и Устиколини, а Нижу реалну гимназију завршио је у Фочи 1950. године. Вишу гимназију похађао је у Фочи, Београду и Сарајеву, гд‌је је у Другој мушкој гимназији 1955. године положио велику матуру.

Школске 1955/56. започео је студије југословенске књижевности и српскохрватског језика на Филозофском факултету у Београду, а завршио 1960. године на Филозофском факултету у Сарајеву.

Након завршетка студија, радио је у Фочи и кратко у Горажду.

Био је директор Радничког универзитета, професор у Центру за образовање предузећа "Маглић" и у Учитељској школи, главни и одговорни уредник листова "Дринске новости" и "Маглић" и директор Народне библиотеке у Фочи.

У то вријеме био је одборник општинске скупштине у Фочи и среске скупштине у Сарајеву и посланик у Просвјетно-културном вијећу Савезне скупштине у Београду.

Максимовић је био главни и одговорни уредник часописа "Мостови".

У Сарајеву је 1969. године почео да ради као асистент у Институту за изучавање југословенске књижевности на Филозофском факултету. На истом факултету је 1975. године одбранио докторску дисертацију о животу и раду Јована Кршића, а потом је изабран за доцента на Одсјеку за општу књижевност и библиотекарство.

Предавао је најприје предмет Библиографија и истраживачке методе, а онда и Југословенске књижевности и Европски класични роман. Затим је изабран за ванредног, а у јесен 1984. године и за редовног професора.

На позив Филолошког факултета у Београду, од школске 1980/81. до 1983/84. године Максимовић је предавао Библиографију на Катедри за библиотекарство и информатику, а од 1984/85. године предмет Југословенска књижевност и српскохрватски језик на Универзитету "Јан Амос Коменски" у Братислави.

У септембру 1992. године је изабран за ректора тек основаног Универзитета у Српском Сарајеву, са сједиштем на Палама, и ту дужност је обављао до 15. априла 2000. године.

Максимовић је пензионисан у октобру 2003. године. Сенат Универзитета у Источном Сарајеву изабрао га је, 2009. године, за свог првог професора емеритуса.

У оквиру магистарских и мастер студија на Филозофском факултету на Палама наставио је да предаје предмет Теорија, методе и техника научноистраживачког рада.

Носилац је низа признања, награда, а одликован је и 1975. Орденом братства и јединства са сребрним вијенцем, за истакнуту друштвену и политичку активност од 1990–1994. одликован је Орденом Републике Српске на ленти 1994. године и Орденом Немањића 1996. године.

Био је посланик Народне скупштине Републике Српске од 1990. до 1992. године и Народне скупштине Републике Српске од 1991 до 2000. године и предсједник Скупштине Српског Сарајева у периоду од 1994. до 1996. године.

За дописног члана Академије наука и умјетности Републике Српске изабран је 27. јуна 1997, а за редовног 21. јуна 2004. године. Од 2002. године био је члан је Међународне академије хуманитарних и природних наука у Москви.

Веома је обимна библиографија његових новинских, публицистичких, књижевних, стручних и научних радова, а самостално је објавио књиге "Виђење Босне", "Некада и сада", "Белата птица", "Од уста до уста", "Јован Кршић – живот", "Нека пресуди вријеме" и бројне друге.

Академик и сенатор Војислав Максимовић биће сахрањен на гробљу у Јошаници код Фоче у суботу, 31. августа, у 12.00 часова.

Коментари 4
  • Generic placeholder image
    Почаст професору 28.08.2024. 12:23
    Професор Воја је комунистички дисидент. Са СДС је рушио и срушио талитарни злочиначки комунистички режим. Нажалост, Бошњачко-Хрватска компонента, уз помоћ УДБА га је спријечила да тај посао доврши, почевши међунационални рат у БиХ. Сада БиХ, нарочито РС владају неки модификовани комунисти. Погледајте само први ред на данашњој служби у цркви на Палама.

  • Generic placeholder image
    Katera 28.08.2024. 09:22
    Ne izvještavamo o insceniranim lažnim događajima.
  • Generic placeholder image
    Vuxan 27.08.2024. 23:22
    Prof.Maksimović, Veliki rodoljub i naučni radnik, profesor i pravi Rektor. Veličina ljudska Poslije njega i prof. Starovića, univerzitet se počeo urušavati.
    Današnja garnitura univerziteta, nek je Bog na pomoći našim studentima, Muzičarke vode univerzitet.
  • Generic placeholder image
    Alas 27.08.2024. 22:07
    Slava mu, otišla je jedna od najumnijih srpskih glava. Zadužio nas je sve svojim djelom, kada je bilo najteže. Današnji narod Republike Srpske uglavnom ne zna ništa o Voji Maksimoviću. U ratnim i poratnim vremenima na idealima je dao veliki doprinos izgradnji akademske zajednice. On, Koljević i ostali nisu zamišljali ovakvu republiku. Aktuelno su glavna tema prizemni likovi kao Bašević, Višković i drugi nedostojni. Danas je Republika Srpska leglo kriminala i korupcije, ubrzanog iseljavanja. Sve manje nezavisnosti i slobode imamo. Ideja jednakih, ponosnih ljudi za koju su mnogi život dali je iznevjerena.
Повезане вијести
Преминуо Бора Ђорђевић Преминуо Бора Ђорђевић
Војислав Максимовић је човјек који је имао визију и идеју Војислав Максимовић је човјек који је имао визију и идеју
Преминуо Александар Симић Преминуо Александар Симић
Најчитаније
  • Ратна стаза Зековића с Романије
    11h 6m
    1
  • Шкипине са Пала стечено знање у Црвеном крсту одвело путем љекара
    9h 48m
    0
  • Због алкохола два пута хапшен возач из Источног Новог Сарајева
    8h 16m
    0
  • Лице из Пала ухапшено због сумње да је починило преваре и утају
    9h 37m
    1
  • Кулина: Све више дјеце има говорно-језичке сметње
    6h 46m
    0