Свети Сава донио је из свете земље у Србију руку Свете Текле, ученице апостола Павла из првог вијека.
Неколико вијекова касније, управо ову руку патријарх српски Арсеније Четврти дароваће Старој цркви у знак захвалности сарајевским Србима за оданост и плаћање патријаршијских обавеза према Отоманским властима.
Међу зидовима најстарије очуване грађевине у Сарајеву чувају се мошти неколико светитеља, а међу њима и ковчег са дјететом кога је по предању зла маћеха бацила низ степенице.
Светим моштима младенца поклањају се не само православци, него и вјерници других религија, како би се молили за плодност или здравље своје дјеце.
Величанствено здање краси и богати музеј са преко 700 вриједних експоната - рукописане књиге старе по неколико вијекова, иконе и сликарски радови домаћих и страних умјетника, стари предмети и новац.
Уз Стару Цркву, као најстарију очувану грађевину у Сарајеву, везује се и прва српска основна школа у том граду из 1539. године. Сарајево је прије доласка Турака, по руском царском историчару и балканологу Ивану Јастребову, носило назив "Златни до".
Аутор вас позива да погледате нови документарни филм у којем говоре и старјешина цркве протојереј Велимир Дивљановић и декан Богословског факултета у Фочи протојереј-ставрофор Владислав Топаловић.
Дођите и посјетите Стару цркву и њен музеј у Сарајеву, како бисте се и сами увјерили у вјерску, културну и историјску вриједност једног од најзнаменитијих храмова Српске православне цркве.
Видео: zaboravljenikorijeni.org