Стручњаци емоционалну интелигенцију дефинишу као способност препознавања, разумијевања, изражавања и управљања властитим емоцијама.
Собзиром на то да ово може бити тешко постићи и одраслим људима, многи родитељи се зачуде када схвате како су њихова дјеца итекако способна развити емоционалну интелигенцију, и то од своје најраније доби.
Како објашњава клинички психолог Лиса Фирестоне, постоје одређени знакови који јасно показују да је дијете емоционално интелигентно.
Према њеном мишљењу, постоји неколико ствари које раде готово сва дјеца с развијеном емоционалном интелигенцијом.
Једна од тих ствари је плакање. Иако звучи необично, дијете које осјећа сигурност да плаче пред родитељима или другим особама заправо се не плаши исказивања својих емоција, што је један од главних знакова емоционалне интелигенције.
Исто тако, дијете које је емоционално интелигентно има развијену емпатију, односно способност саосјећања са другима или препознавања њихових осјећаја. Ако је дијете нарочито хиперсензибилно, може показивати тугу ако види да је његов пријатељ у вртићу или школи тужан, а често зна и тјешити своје вршњаке када се они осјећају лоше.
Још један симптом који је често знак емоционалне интелигенције код дјеце односи се на њихов отворени однос с родитељима. Наиме, дијете које увијек разговара о својим проблемима, емоцијама и стварима које га муче има развијену емоционалну интелигенцију, а уједно је и способније носити се с изазовима које му доноси одрастање, преноси Index.hr.
Наводи се и како дијете с емоционалном интелигенцијом често показује велики ниво знатижеље. Иако је сваки малишан у некој мјери знатижељан, дијете које има развијену емоционалну интелигенцију отворено је и заинтересовано за ствари које се догађају око њега. Исто тако, ова дјеца имају и снажну жељу за учењем па су најчешће врло успјешни у школи или имају много хобија.