Прије 152 године освештана Саборна црква у Сарајеву (ФОТО)

02.08.2024. 09:08
12
ИЗВОР: katera.news/mitropolijadabrobosanska.org

Саборна црква у Сарајеву посвећена Пресветој Богородици је једна од највећих православних цркава на просторима Балкана.

Њена изградња започета је на иницијативу српских житеља Сарајева. Султан Абдул Азиз Хан је издао допуштење за градњу цркве, а земљиште за њену изградњу купљено је 1859. године. Темељи сарајевске Саборне цркве постављени су 15. јуна 1863. године, а објекат је завршен 1868. године. Саборна црква је изграђена у самом центру Сарајева, у тадашњој Ташли-ханској махали. Дјело је мајстора Андрија Дамјанова, чувеног неимара из 19. вијека, који се прославио изградњом православних цркава на просторима Балкана. Он, његова браћа и потомци изградили су преко четрдесет већих цркава у току 19. вијека. Биле су то монументалне цркве изграђене у Македонији, Србији и Босни и Херцеговини. Сами су их пројектовали, изводили грађење, и уз то још живописали и радили дуборез. У Босни и Херцеговини су изградили цркве: црква у Чајничу, Саборна црква у Сарајеву и Саборна црква у Мостару.

Саборна православна српска црква у Сарајеву, посвећена Рођењу Пресвете Богородице, један од три православна храма у ужем градском дијелу Сарајева, међу православним вјерницима позната је још и као „нова“ или „господска“ црква.

Према ријечима старјешине овог храма свештеника Борислава Ливопољца, назив „нова“ за Саборну цркву потиче још из периода њене градње у другој половини 19. вијека и задржао се до дана данашњег. Назив „нова“ даровао јој је народ, највјероватније због тога што је то тада била прва и једина црква у Сарајеву, уз Стару цркву, посвећену Светом Архангелу Михаилу.

И називу „господска“ кумовао је народ због чињенице да је у цркву на богослужења углавном долазила сарајевска српска господа – трговци, занатлије, интелектуалци, док су у Стару цркву долазили вјерници из околиних сарајевских села.

Отац Боро, како овог младог свештеника ословљавају вјерници, наводи да доказ да је Саборна црква била храм у који је највећим дијелом долазила господа јесте и чињеница да је богослужење у Старој цркви почињало у 8.00, а у Саборној цркви у 9.30 часова – „да се господа мало наспава“.

Почетак градње

Одлука о градњи Саборне цркве донесена је давне 1859. године, на иницијативу српског православног живља у Сарајеву и на приговор Европе Отоманском царству за вјерску нетрпељивост и неједнакост. Европљани су сматрали да је недопустиво да толики број православних Срба у Сарајеву нема своју велику цркву, јер је до изградње Саборне цркве у Сарајеву, у претходних више од 500 година, постојала само садашња Стара црква на Башчаршији.

Слика

       Фото: Митрополија дабробосанска

Да би ублажио незадовољство Европљана и уступцима покушао да заштити посрнулу царевину тадашњи султан Абдул Азиз Хан дао је ферман за градњу православне богомоље у Сарајеву.

У периоду до 1962. године купљено је земљиште у равници, са десне стране Миљацке, и у оно и у садашње вријеме у самом центру Сарајева, али није познато од кога је та локација купљена.

Према предању, градњу цркве обиљежила је српска довитљивост. Како прича отац Боро, наводно, према тадашњим турским законима нигдје у Турској царевини није могао бити изграђен други вјерски објекат на мање од 100 корака од најближе џамије. Како је од најближе џамије, која се налазила код садашњег хотела „Централ“, до мјеста гдје је требало да буде грађена црква било мање од 100 корака, Срби су потплатили онога који је то одређивао да прави мање кораке како би раздаљина била већа од стварне.

Изградња једног од тада највећих православних храмова на Балкану почела је 1863. године, а те су године 11. јуна и освештани његови темељи. Градња је трајала 11 година – до 1. маја 1874. године.

 Хаџи Лојино насиље

Саборна црква је освештана на Светог Илију, 2. августа 1872. године, скоро двије године прије потпуног окончања радова. Освештању је присуствовало шест конзула и каснији аустро-угарски управитељ БиХ Бењамин Калај, 76 свештених лица и око 10 000 људи.

Према казивању оца Боре, претпоставља се да би овом догађају присуствовало и више народа да није било инцидента који се десио годину дана раније.

Било је предвиђено да храм буде освештан на Малу Госпојину 1871. године, и до тога би, вјероватно, и дошло да се у мају те године није десио инцидент када је сарајевски кабадахија и насилник Хаџи Лојо са 40 разбојника ујахао у црквену порту запријетивши да „власи без мртвих глава неће цркве посветити нити у њој зазвонити“.

Тадашњи руски конзул, који је становао преко пута цркве и који је све то видио, одмах је о свему обавијестио Вали-пашу, упозоривши га да га сматра одговорним за оно што се десило.

Слика

Фото: Митрополија дабробосанска

Због овог инцидента Српска црквено-школска општина одустала је да тог љета буде освештана црква, а помоћ је затражена од Русије, након чије је интервенције наредне 1872. године црква коначно освештана.

Да би спријечиле било какав инцидент, турске власти су забраниле рад кафана на дан освећења цркве, а Турцима је био забрањен пролазак улицама у којима су живјели Срби. Чак су по околним сарајевским брдима били постављени и топови, са наредбом да се из њих пуца уколико буде дошло до икаквог покушаја да буде спријечено освештање цркве.

Отац Боро наводи да се у то вријеме догодио још један занимљив догађај. Око два мјесеца прије Хаџи Лојиног насиља појавио се у Сарајеву некакав дервиш из Медине који је на сред Шехер-Ћехајине ћуприје простро кожу за молитву и са бројаницом у руци и некаквом књигом почео да се моли од раног јутра до мрака, наводећи да ће се захваљујући његовој молитиви Алаху за 20 дана звоник нове српске цркве срушити сам од себе.

Неправославни свијет, који је наилазио туда, бацао је новац на кожу у нади да ће дервишеве молитве бити услишене. И прикупи се доста пара. Али, 18. дана на мосту више није било ни дервиша, ни кожице, а наравно ни пара. Звоник новоизграђене цркве и даље је стајао усправно.

Слика

Фото: Митрополија дабробосанска

Градитељи и приложници

Градња Саборне цркве Рођења Пресвете Богородице у Сарајеву коштала је 38.185,18 дуката, а средства су сакупљана од добровољних прилога православних житеља Сарајева и околних села, трговаца из Београда, Дубровника, Беча и Трста, те многобројних донатора.

Међу приложницима су били и сам султан Абдул Азиз Хан са 556 дуката, Правитељство српско из Београда са 500 дуката, српски кнез Михаило Обреновић са 150 дуката. Највише прилога – неколико пута по 2.000 дуката – дао је тадашњи предсједник Црквене општине Сарајевске и власник хотела „Европа“ Манојло Јефтановић.

Пошто сви ови прилози нису били довољни, радови на изградњи цркве исплаћивани су и из прихода Старе цркве.

Ипак, највише је дао православни српски народ, што прилозима што својим радом. Према причању оца Боре до краја изградње цркве сваког љета би свештеник у Старој цркви оглашавао дане добровољног рада, када би школска дјеца, трговци и занатлије носили са Ћиџиске Јалије, гдје се сада налази главна пошта, пијесак, отесану седру и малтер мајсторима на скеле.

Црква је саграђана од камена који је дала тадашња власт бесплатно из мајдана у садашњем сарајевском насељу Ковачићи, а кров је направљен од олова.

Храм је саграђен у занимљивом композитном стилу познобарокне форме. У основи је тробродна базилика, комбинована са уписаним крстом и има пет купола. Дужина цркве је 37, ширина 22,5, а висина зидова 15,5 метара. Висина малих купола је 20, а средње 34 метра.

Звоник, који се види из велике даљине, висок је од земље до врха крста 58 метара. Према писању митрополита дабробосанског Саве Косановића „између многобројних џамија, које су подигли моћни везири и истурчена аристократија црква се љепотом и величином уздиже над свима, те њен звоник са позлаћеним крстом и јабуком грли облаке успоредо са највећим мунаретима“.

- Само га она Бегова џамија нешто надмашује, која је продужена баш онда кад је звоник готов био, јер Турцима бјеше зазор и срамота да хришћански крст мине `алем и мунару` – наводи митрополит Сава.

На цркви се налазе шестора врата – западна, сјеверна и јужна већа су и двокрилна, а код западних двоја побочна, мања и једнокрилна, која су служила за улазак жена у цркву. Шеста су врата на олтару и остављена су ради свештеника и црквењака.

Цркву је зидао чувени мајстор Андреја Дамјановић – Зографски из велике породице архитеката предузимача, сликара зографа, иконописаца дрворезаца и каменорезаца из македонског града Велеса. Претпоставља се да је ова породица саградила око 40 већих православних цркава на подручју БиХ, Србије и Македоније.

Коментари 12
  • Generic placeholder image
    Skijaš 03.08.2024. 13:06
    Ma tako je, zaboravio si napisati da ste još naseljavali Srbe i primali izbjegle Srbe tako da sada u multi šeheru ima bar 450 hiljada Srba koji uživaju u suživotu sa multi merhametli muslimanima širokog srca. Jeste da poneko dobije par šamara zbog majice ali šta je to u poređenju sa blagodetima života sa starim provjerenim merhametlijama.
  • Generic placeholder image
    Realista 03.08.2024. 11:32
    E moj skijaš...vrlo glupo izmišljaš...po popisu iz 1991 na području 10 gradskih opština koje su činile grad Sarajevo živjelo je 157 hiljada srba.Tu spadaju opštine Pale,dio Starog grada tj.Hreša i Jasik,Lukavica,Tilava,Vojkovići...nekih 25 hiljada srba.Dakle oduzmi tu cifru od onih 157 hiljada.Ako se zna da je Krajišnik iselio preko 100 hiljada srba i ako se zna da je u Sarajevu ostalo 20 hiljada srba da živi...valjda znaš matematiku,da ne mantraš bez veze
  • Generic placeholder image
    Skijaš 03.08.2024. 10:27
    Preko 150 000 Srba je protjerano iz Sarajeva a vi nekom ko vas ne zna prodajite priču o multietničkom maglovitom šeheru. Nama je više nećete prodati.
  • Generic placeholder image
    Realista 03.08.2024. 07:56
    Skijaš,
    Ne mantraj i ne laži
  • Generic placeholder image
    Skijaš 02.08.2024. 22:36
    Realisto jako si nekulturan a to je zbog nedostatka kućnog vaspitanja, nedostatka argumenata i kompleksa koji te drmaju. Iskreno te žalim.
  • Generic placeholder image
    Realista 02.08.2024. 21:14
    Skijaš...ne jedi govna ako imaš šta drugo.Te vaše izmišljotine o "protjeranih"150 hiljada vjeruje samo frljavi Miletov gradonačelnik.Krajišnik i srpska policija otjerali preko 100 hiljada srba sa svojih ognjista.Priznajte nekad
  • Generic placeholder image
    re skijas 02.08.2024. 19:26
    Pitaj Momčila Krajisnika Obrvana, pojma ti ljakse nemas ni o cemu, u Sarajevu zivi 30.000 srba, u tzv Istočnom Sarajevu oko 65.000 stanovnika od Kalinovika do Sokoca koji nemaju veze sa Sarajevom, ostali otisli u bijeli svijet. Pravi sarajevski srbi starosjedioci nisu nikad otisli iz Sarajeva, a zna se ko vas je u egzodus otjerao iz Vogosce, Ilijasa, Hadjica, Grbavice....
  • Generic placeholder image
    Skijaš 02.08.2024. 17:56
    U ratu sačuvana, samo ste "nekako" ostali bez više od 150 000 vjernika te crkve. Jako perfidno i licemjerno.
  • Generic placeholder image
    Realista 02.08.2024. 16:31
    U ratu sačuvana...kao i Stara pravoslavna crkva na Čaršiji,crkva u Pofalićima...
  • Generic placeholder image
    Jefto 02.08.2024. 10:28
    Najveći problem srpskog naroda je nepismenost i neznanje, poslje drugog svj rata, tj.kad su rusi usli u Beograd počinili su uzasne zločine , pljacksli, silovali, otimali od stari imucni beogradski porodica .......sta su to rusi uradili za srpski narod, gdje su investicije, koriste Srbiju i srpski narod na Balkanu za svoje ciljeve, njih nije briga za srbe nikad nije bilo, kanite se iluzija
  • Generic placeholder image
    Petar 05.08.2023. 10:09
    I ovo je jedan od 1 000000 razloga zbog čega Srbi Ruse smatraju braćom.
  • Generic placeholder image
    Romaninac 42 02.08.2022. 21:06
    Lijep tekst. Sve pohvale.
Повезане вијести
Накривљење крста на Саборној цркви посљедица јаких вјетрова, ускоро санација Накривљење крста на Саборној цркви посљедица јаких вјетрова, ускоро санација
Данас Илиндан Данас Илиндан
Храм Светог Илије прославља свог небеског заштитника Храм Светог Илије прославља свог небеског заштитника
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    15h 2m
    0
  • Манастир Веселиње и Гламочки новомученици (ВИДЕО)
    22h 45m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    13h 26m
    1
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    12h 18m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    10h 50m
    2