Централна банка самопроглашеног Косова саопштила је да прелазна фаза примјене уредбе којом се забрањује кориштење динара не може трајати дуже од три мјесеца.
Из ове банке су навели да су сачинили нови план за олакшавање примјене ефеката уредбе на готовинске операције у одређеним заједницама.
Планом је предвиђена и "привремена суспензија таксе која се примјењује за отварање филијала/канцеларија како би се подстакле лиценциране небанкарске финансијске институције /са нагласком на размјени/ да отворе канцеларије у косовским општинама са српском већином, посебно у четири сјеверне општине".
Приштинска банка саопштила је да о плану обавјештава јавност са "додатним радњама за које се очекује да ће бити спроведене у најкраћем могућем року, али не дужем од три мјесеца, у сарадњи са банкама и другим финансијским институцијама".
- Ове радње се предузимају поред конструктивног ангажовања на омогућавању што ефикаснијег механизма трансфера средстава из Србије на Косово, преко банковних рачуна и већ познатих модела, представљених у писму приједлога Централне банке Косова са спремношћу да се испита свака опција - додаје се у саопштењу, преноси РТС.
Велики број Срба окупио се данас на протесту у сјеверном дијелу Косовске Митровице одакле су позвали да одлука о укидању динара на Косову и Метохији буде стављена ван снаге и да се српском народу омогући право на живот.
Премијер самопроглашеног Косова Аљбин Курти изјавио је раније данас да Приштина не може да поништи одлуку о увођењу евра као једине валуте на Космету и укидању динара.
Уредба која предвиђа да је евро једина валута за готовинска плаћања на Косову и Метохији ступила је на снагу 1. фебруара упркос снажном међународном притиску да буде одгођена њена примјена.