Док приватни сектор тоне у све дубљу кризу, а хиљаде људи остаје без посла, јавни сектор нема тих проблема.
У посљедњем броју Службеног гласника БиХ објављен је списак постављених државних службеника по интерним огласима за јули, а према тим подацима чак 104 особе, државна службеника, добиле су посао у државним институцијама.
Запослене су особе у, између осталог, Граничној полицији БиХ, Агенцијуи за превенцију корупције и координацију борбе против корупције, Служби за заједничке послове институција БиХ, Институту за метрологију, те Управи за индиректно опорезивање.
Економска аналитичарка Светлана Ценић каже како тешко може повјеровати да је заиста било потребе за оволиким бројем нових радника.
– Сви се могло надокнадити прерасподјелом радних задатака, већом продуктивношћу и ефикасношћу. Мислим да је ово у вријеме пандемије страховито лоша порука приватном сектору, који све то плаћа, а треба да преживљава јер не зна шта ће и шта га чека сутра – каже Ценићева.
Додаје да сви кукају на пад прихода, извоза и уопште пад свега, а онда запосле нове људе.
– Они мисле да то у вријеме пандемије нико не гледа. Сви се забављамо пандемијом, короном, гледамо само да будемо добро и оздравимо, нико не обраћа пажњу на запослења. Тако је било и с јавним набавкама које су урађене, мислећи да то нико неће гледати – навела је она.
С обзиром да је највећи број запослених особа, више од пола, запослено у Управи за индиректно опорезивање БиХ, Ценићева каже да би вољела да чује објашњење да ли је било стварне потребе за то.
– Мислим да ће бити занимљиво видјети каква је квалификациона, национална и страначка структура новозапосланих – рекла је Ценићева.
Објашњење смо јуче покушали добити и ми, али нисмо добили одговоре на питања која смо доставили УИО БиХ.