Промоцијом "Васељене" почело обиљежавање 29 година Универзитета у Источном Сарајеву

13.09.2021. 21:11
0
ИЗВОР: СРНА

Промоцијом фототипског издања часописа "Васељена" Универзитета у Сарајеву Републике Српске/Српском Сарајеву 1995-2002/ у Источном Сарајеву је почело обиљежавање 29 година постојања Универзитета у Источном Сарајеву.

Проректор за културу, умјетност и спорт Универзитета у Источном Сарајеву Сандра Ивановић изјавила је да фототипско издање универзитетског часописа "Васељена" обухвата свих 12 бројева часописа који на својим страницама доноси, не само важне и квалитетне научне прилоге, него представља и свједочанство о историји и развојном путу Универзитета у Источном Сарајеву, али и Републике Српске.

Ивановићева, која је и уредник фототипског издања, навела је да се на овај подухват одлучила руководећи се жељом буде очуван драгоцјени дио универзитетског насљеђа.

- Овим издањем обухваћено је свих 12 бројева часописа који је излазио од 1995. до 2002. године, чиме је омогућено да заинтересованој читалачкој публици буду представљени сви за Универзитет у Источном Сарајеву драгоцјени научни текстови - рекла је Ивановићева.

Она је нагласила да посебну вриједност овом издању даје чињеница да су аутори текстова били најзначајнија имена из свијета науке и културе попут првог ректора Универзитета Војислава Максимовића, епископа дабробосанског Николаја, епископа бачког Иринеја, те академика Петра Мандића, Љубомира Зуковића, Ђуре Тошића и професора Јована Делића.

- Издавачи су Филозофски факултет Пале и Универзитет у Источном Сарајеву. Идеја је потекла од руководства Филозофског факултета. Морам истаћи и драгоцјену помоћ Матичне библиотеке Источно Сарајево која је дигитализовала свих 12 бројева часописа и помогла да ово издање угледа свјетлост дана - рекла је Ивановићева.

Планирано је да промоције фототипског издања часописа "Васељена" Универзитета у Источном Сарајеву буду одржане и на сајмовима књига у Бањалуци и Београду.

Фототипско издање часописа "Васељена" штампано је у тиражу који ће бити доступан на факултетима, односно Универзитетима и библиотекама.

У административном центру Владе Републике Српске у Источном Сарајеву сутра ће бити одржана свечана академија поводом обиљежавања 29 година Универзитета.

Универзитет у Источном Сарајеву под називом Универзитет у Сарајеву Републике Српске основан је 14. септембра 1992. године одлуком Народне скупштине Републике Српске.

Коментари 0
Повезане вијести
Рајко Кушић - челична снага свјетског шампиона и душа мекша од романијске маховине Рајко Кушић - челична снага свјетског шампиона и душа мекша од романијске маховине
Источно Сарајево богатије за дјечака Источно Сарајево богатије за дјечака
У Источном Сарајеву промовисана књига "И то смо преживјели, у инат!" У Источном Сарајеву промовисана књига "И то смо преживјели, у инат!"
Најчитаније
  • Слобода нема цијену!
    4h 35m
    3
  • Алберт Ајнштајн, човјек који је промијенио наш свијет
    4h 27m
    31
  • Хана је вољела Лошу
    4h 33m
    0
  • Кон­стан­тин је увијек ишао та­мо гдје је нај­те­же
    4h 26m
    59
  • Пожар код Фоче
    17h 56m
    0