Пропали преговори о откупној цијени пшенице

28.06.2022. 20:32
0
ИЗВОР: capital.ba

Сијевале су варнице на пријеподневном жучном састанку у Бијељини, препуном препуцавања и тешких ријечи произвођача пшенице и млинара Републике Српске око откупне цијене ове житарице, јер је разлика између понуђене и очекиване цијене била скоро 30 фенинга.

Млинари су оквирно понудили између 50 и 55 фенинга по килограму, што су пољопривредници глатко одбили и поручили да разговора нема испод 77 фенинга, те чак запријетили протесте ако се представници власти не умијешају и не подигну цијену.

Члан Управног одбора Удружења пољопривредника БиХ Саво Бакајлић каже за Capital да су они прво тражили 82 фенинга по килограму што је реална цијена, али да су донекле били спремни да се та цијена снизи и сабере са три фенинга колико помажу локалне заједнице.

- То што су они рекли за нас је катастрофа. Ми по тој цијени не можемо дати пшеницу и позвали смо државу да нас заштити. До краја седмице тражимо да се састану премијер и министри са нама и да се нађе рјешење. Ако се то не деси, идемо на улице - рекао је Бакајлић.

Он каже да су млинари спекулисали на састанку да се још увијек не зна цијена, али да је у неким земљама од 50-55 фенинга и да ће из тих земаља увозити пшеницу.

Пале су и тешке ријечи

- Било је свакаквих тешких ријечи, али није било инцидената.Видјећемо шта ће бити, али ми нећемо одустати од наших захтјева. Распада нам се прича о пољопривреди и сточарству ако се не нађе неко рјешење. Сви ми морамо имати нешто од овога шта радимо, а већ се сада доста одричемо - каже он.

Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Српске јуче је саопштило да од откупљивача пшенице очекује коректан однос према произвођачима по питању откупне цијене и пажљиво ће пратити процес жетве и откупа и по потреби реаговати с циљем заштите пољопривредних произвођача.

Зоран Кос, предсједник Удружења млинара РС каже да није био на јутрошњем састанку, да га нису звали нити обавијестили, па не зна шта се догодило тамо, али да подржава произвођаче пшенице, јер су изнијели реалан захтјев и цијену која одговара стању на тржишту.

Ово што су млинари у Бијељини наговијестили, каже он, није коректно, поготово сада када нико не зна колика ће цијена пшенице бити.

- То је реална у односу на енергенте, сјемена, тржиште. Сви се сада понашају да у жетви треба пасти цијена, а за 15 дана ће све да поскупи вртоглаво, ко зна на колико. Треба ли неко да извара те људе који су произвели пшеницу у првих мјесец дана послије жетве? Не треба - каже Кос.

Нико не зна цијену

На питање на које државе млинари рачунају када спомињу своју цијену откупа, он каже да не зна, као што не зна нико други, јер још увијек није позната цијена откупа.

- Ко је то пласирао, тај лаже. Нико не зна цијену, нити може да гарантује да ће украјинска пшеница изаћи на тржиште. Самим тим не зна се колика ће цијена бити и ја подржавам произвођаче, требају остати при свом ставу. Нема више договора око цијене, постоје само тржиште, понуда и тражња. Пшеница је прошле године била 200 евра у жетви. Прије рата у Украјини скочила је преко 300 евра због енергената, а сад је још 100 евра горе. Ко зна шта ће бити касније и до Нове године. Зашто би неко данас продао своју пшеницу за 300 евра? Па није луд - каже Кос.

Власник “Крајина класа” Саша Тривић каже да је овај састанак био преурањен и да у овом тренутку ни не треба калкулисати са цијенама откупа пшенице, јер смо ми премало тржиште да бисмо било шта диктирали.

- Цијена коју пољопривредници траже није реална. Тих 82 фенинга по килограму је заправо 400 евра по тони, отприлике. Цијене у окружењу су око 310 евра по тони, што је око 60 фенинга по килограму, то сам провјерио ради свог планирања. Наши млинари не могу да плате више него што је цијена у окружењу. Мој савјет је да се сачека најмање 15 дана са било каквим састанцима. Немамо ми информације сада да бисмо било шта знали или диктирали. Увијек чекамо цијене Хрватске, Србије и Мађарске, па се онда договоримо - каже Тривић.

Аутор: Андријана Писаревић

 

Коментари 0
Повезане вијести
Почели преговори о минималцу: Послодавци траже да остане 900 КМ, пала привредна активност Почели преговори о минималцу: Послодавци траже да остане 900 КМ, пала привредна активност
У Српској поскупљује брашно У Српској поскупљује брашно
База података поскупљује регистрацију возила? База података поскупљује регистрацију возила?
Најчитаније
  • Манастир Веселиње и Гламочки новомученици (ВИДЕО)
    8h 34m
    0
  • Грталица слетјела с пута
    22h 51m
    0
  • Оборена стабла, камиони и аутобуси у застоју
    23h 4m
    0
  • Обичај који уочи Аранђеловдана Срби не прескачу
    21h 10m
    0
  • Магистрални путеви очишћени, далеководи без напона
    8h 47m
    0