Прослављена ктиторска слава Манастира Сасе

15.12.2022. 13:53
2
ИЗВОР: srna.rs

Служењем Свете литургије и ломљењем славског хљеба данас је средњовјековни Манастир Свете Тројице у Сасама код Сребренице прославио ктиторску славу овог храма Светог цара Уроша Српског.

Литургији су, уз велики број вјерника, присуствовали и ходочасници који су јутрос кренули пјешице из Сребренице и Братунца до овог 15 километара удаљеног средњовјековног манастира саграђеног 1242. године.

Након Свете литургије и причешћивања вјерника, обављено је ломљење славског колача уз славски обред, а припремљеној трпези љубави присуствовао је велики број вјерника.

Као и претходних година и јутрос су двије групе, већином младих, са по неколико десетина ходочасника из Сребренице и Братунца кренуле на крсни ход или традиционално поклоничко пјешачење на ктиторску славу манастира Свете Тројице у Сасама.

Био је нешто мањи број учесника него ранијих година јер је радни дан.

Након кратке молитве, једна група ходочасника са српском заставом, кренула је предвођена протојерејем Александром Млађеновићем и члановима Српског културно-просвјетног друштва "Свети деспот Стефан Лазаревић" испред сребреничког Храма Светог Архангела Михаила, на поклоничко пјешачење преко Залазја, до манастира у Сасама.

Ходочасници су застали, одали почаст и прислужили свијеће за покој душа на српском гробљу у селу Залазје, код спомен-костурнице убијеним Србима из овог краја у Другом свјетском рату и споменика погинулим српским борцима 12. јула 1992. године у том селу.

Из порте братуначке Цркве Успења Пресвете Богородице кренула је друга колона ходочасника и прошла кроз села Побрђе, Вољевица, Бјеловац и Биљача.

У Биљачи су прислужили свијеће и одали почаст групи српских бораца који су погинули на том мјесту наишавши на муслимански засједу у Одбрамбено-отаџбинском рату.

Код Рудника олова и цинка у Сасама састале су се ове двије колоне ходочасника и заједно су препјешачили преостала два километра до манастира.

Организатори поклоничког пјешачења до манастира у Сасама су Српска православна општина Сребреница и Светосавска омладинска заједница Братунац.

Манастир Сасе саграђен је 23 након добијања аутокефалности Српске православне цркве 1219.године и десет година након успостављања Митрополије у Сребреници 1232.године, а задужбина је краља Уроша Првог Немањића, посљедњег светитеља из династије Немањића, чије су мошти и крст дуго времена чувани у овом храму.

Као и највећи број српских манастира, и он је кроз историју више пута скрнављен, пустошен и обнављан. Тако је било и у посљедњем рату.

Стари средњовјековни манастир у Сасама био је метох /имање/ манастира Хиландар и увијек је био духовно средиште српског народа овог краја, па чак и у оном периоду када је био порушен, што се дешавало више пута у бројним бунама и ратовима на овим просторима.

Током 1989. године обновљена је манастирска црква, која је задржала аутентични изглед и манастир у Сасама прославио је јединствен јубилеј- 750 година постојања. Након посљедњег рата поново је обновљен.

Уређен је простор око храма и уз благослов тадашњег епископа зворничко-тузланског Василија изграђени су манастирски конаци.

Манастир представља импозантан комплекс у јединственом природном амбијенту, гдје радо долазе вјерници из разних крајева Српске, Србије и иностранства, а посебно из православних земаља. Освештан је 18. септембра 2010. године.

Коментари 2
  • Generic placeholder image
    Историја 15.12.2022. 19:03
    Дакле, немојте мијешати Светог краља Уроша Првог и Светог цара Уроша Нејаког, односно како Ви у тексту наводите Светог цара Уроша Српског. Урош Нејаки је посљедњи владар а уједно и светитељ из династије Немањића.
  • Generic placeholder image
    Познавање историје 15.12.2022. 18:49
    Молим Вас информишите се прије него што напишете нешто. Наводите у једној реченици да је краљ Урош Први посљедњи светитељ из династије Немањића. Па молим Вас, а шта је са његових синова, Светог краља Милутина Немањића ( једног од највећих задужбинара) и Светог краља Драгутина (монашко име Теоктист). Затим Милутинов син, Свети краљ Стефан Дечански. Па као што сте и сами навели, посљедњи из лозе Немањића је Свети цар Урош Нејаки. То су све светитељи колико сам ја упућен. Душан Силни, син Светог краља Стефана Дечанског, а отац Уроша Нејаког, овдје није наведен јер он није канонизован, односно није проглашен за свеца.

    Лијепо поздрав, и било би лијепо да водите рачуна убудуће, нарочито о оваквим историјски битним чињеницама за српски народ.
Повезане вијести
Помозимо Нови Бјелошевићу из Братунца Помозимо Нови Бјелошевићу из Братунца
Ухапшен због угрожавања сигурности Ухапшен због угрожавања сигурности
Протест радника Дома здравља Братунац у знак подршке претученој докторици Протест радника Дома здравља Братунац у знак подршке претученој докторици
Најчитаније
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    22h 26m
    2
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    8h 24m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    21h 18m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    19h 50m
    2
  • Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет
    6h 35m
    0