Služenjem Svete liturgije i lomljenjem slavskog hljeba danas je srednjovjekovni Manastir Svete Trojice u Sasama kod Srebrenice proslavio ktitorsku slavu ovog hrama Svetog cara Uroša Srpskog.
Liturgiji su, uz veliki broj vjernika, prisustvovali i hodočasnici koji su jutros krenuli pješice iz Srebrenice i Bratunca do ovog 15 kilometara udaljenog srednjovjekovnog manastira sagrađenog 1242. godine.
Nakon Svete liturgije i pričešćivanja vjernika, obavljeno je lomljenje slavskog kolača uz slavski obred, a pripremljenoj trpezi ljubavi prisustvovao je veliki broj vjernika.
Kao i prethodnih godina i jutros su dvije grupe, većinom mladih, sa po nekoliko desetina hodočasnika iz Srebrenice i Bratunca krenule na krsni hod ili tradicionalno pokloničko pješačenje na ktitorsku slavu manastira Svete Trojice u Sasama.
Bio je nešto manji broj učesnika nego ranijih godina jer je radni dan.
Nakon kratke molitve, jedna grupa hodočasnika sa srpskom zastavom, krenula je predvođena protojerejem Aleksandrom Mlađenovićem i članovima Srpskog kulturno-prosvjetnog društva "Sveti despot Stefan Lazarević" ispred srebreničkog Hrama Svetog Arhangela Mihaila, na pokloničko pješačenje preko Zalazja, do manastira u Sasama.
Hodočasnici su zastali, odali počast i prislužili svijeće za pokoj duša na srpskom groblju u selu Zalazje, kod spomen-kosturnice ubijenim Srbima iz ovog kraja u Drugom svjetskom ratu i spomenika poginulim srpskim borcima 12. jula 1992. godine u tom selu.
Iz porte bratunačke Crkve Uspenja Presvete Bogorodice krenula je druga kolona hodočasnika i prošla kroz sela Pobrđe, Voljevica, Bjelovac i Biljača.
U Biljači su prislužili svijeće i odali počast grupi srpskih boraca koji su poginuli na tom mjestu naišavši na muslimanski zasjedu u Odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Kod Rudnika olova i cinka u Sasama sastale su se ove dvije kolone hodočasnika i zajedno su prepješačili preostala dva kilometra do manastira.
Organizatori pokloničkog pješačenja do manastira u Sasama su Srpska pravoslavna opština Srebrenica i Svetosavska omladinska zajednica Bratunac.
Manastir Sase sagrađen je 23 nakon dobijanja autokefalnosti Srpske pravoslavne crkve 1219.godine i deset godina nakon uspostavljanja Mitropolije u Srebrenici 1232.godine, a zadužbina je kralja Uroša Prvog Nemanjića, posljednjeg svetitelja iz dinastije Nemanjića, čije su mošti i krst dugo vremena čuvani u ovom hramu.
Kao i najveći broj srpskih manastira, i on je kroz istoriju više puta skrnavljen, pustošen i obnavljan. Tako je bilo i u posljednjem ratu.
Stari srednjovjekovni manastir u Sasama bio je metoh /imanje/ manastira Hilandar i uvijek je bio duhovno središte srpskog naroda ovog kraja, pa čak i u onom periodu kada je bio porušen, što se dešavalo više puta u brojnim bunama i ratovima na ovim prostorima.
Tokom 1989. godine obnovljena je manastirska crkva, koja je zadržala autentični izgled i manastir u Sasama proslavio je jedinstven jubilej- 750 godina postojanja. Nakon posljednjeg rata ponovo je obnovljen.
Uređen je prostor oko hrama i uz blagoslov tadašnjeg episkopa zvorničko-tuzlanskog Vasilija izgrađeni su manastirski konaci.
Manastir predstavlja impozantan kompleks u jedinstvenom prirodnom ambijentu, gdje rado dolaze vjernici iz raznih krajeva Srpske, Srbije i inostranstva, a posebno iz pravoslavnih zemalja. Osveštan je 18. septembra 2010. godine.