Испред зграде Владе Федерације БиХ у Сарајеву почео је велики протест послодаваца и радника због одлуке да минимална плата у овом ентитету буде 1.000 КМ.
Послодавци су незадовољни начином доношења одлуке о овој минималној плати у ФБиХ, те траже да се пронађе рјешење за смањење доприноса, с обзиром на то да је оваква одлука Владе ФБиХ, како тврде, угрозила њихово пословање.
Њихов основни захтјев је да минимална плата износи више од 1.000 КМ, али да се доприноси на плату смање.
Такође, траже да порезни систем буде праведнији и да се смањи терет који носи привреда.
Како јављају сарајевски медији, саобраћај испред зграде Владе ФБиХ је потпуно блокиран, а пристиже већи број полицијских службеника који ће осигуравати протест.
Треба додати да је данас у 12.30 почела и сједница Економско-социјалног савјета ФБиХ. Сједница овог савјета одржана је и прошле седмице, а на њој је разговарано о корекцији одлуке о минималној плати у ФБиХ на начин да би се требало наћи рјешење да се смањи опорезиви дио на 700 или 800 КМ.
Наша странка је недавно предложила да опорезиви дио минималца буде смањен за 200 КМ, а да радницима минимална плата од 1.000 КМ остане на начин да се омогући 200 КМ који није опорезив.
Азра Атагић Ћатовић, представник неформалне групе привредника, поручила је да данас привредници, радници, грађани ФБиХ дижу свој протест као одговор на привредни и економски удар Владе ФБиХ од 30. децембра 2024. доношењем одлуке без консултација струке и социјалних партнера.
- Данас привредници и запослени позивају на законску и моралну одговорност све представнике законодавне и извршне власти који су се заклели на Устав БиХ да ће штитити, бранити и заступати интересе свих грађана и грађанки БиХ - истакла је она, након чега је прочитала захтјеве привредника.
- Захтијевамо хитну суспензију и ревизију одлуке Владе ФБиХ да од 1.000 КМ минималне плате, 300 КМ буде неопорезиво, а да 700 КМ буде опорезиво. Позивамо Парламент ФБиХ на одговорност и све парламентарне заступнике, да санкционишу дјеловање премијера и министра развоја и подузетништва, за доношење лоше одлуке која је директно угрозила интересе грађана и грађанки ФБиХ, искључила могућност доношење бољих рјешења у оквиру Парламента ФБиХ - рекла је Атагић Ћатовићева.
Поручила је да је извршен најбруталнији напад на економску активност ФБиХ, проузрокован политикантском реториком, пријетњама, нападима, реториком и хушкачким наративом.
- Разорили су јединство радника и послодаваца. Тиме су дестабилизовали привредни сектор ФБиХ. Желимо хитно заказивање сједнице Парламента ФБиХ, гдје ће се донијети одлуке и рјешења, уз представника наше неформалне групе привредника - рекла је.
- Ови у каси немају више пфенинга и разлог ових намета је да напуне касу да би приказали јавности да раде нешто, а раде преко ваших леђа и леђа грађана. Они пуне касу коју су потрошили на одморе и разно. Друга ствар, немојте очекивати емпатију од Владе која није била у стању да оде у Јабланицу, у Фојницу и било гдје друго. Оду на пругу, прођу поред Доње Јабланице и не сврате, шта је онда њих брига за вас - рекао је један од привредника.
Он је навео да се овдје не ради о доношењу закона, већ о уредби која ће трајати годину или двије дана.
- Желе да до избора напуне касу, да прикажу да су радили нешто. О томе се ради. Колико су достојни својих одлука, показује и то да затварају недјељу као радни дан, а не спроводе тај закон у другом дијелу државе и доносе ванредне одлуке да се у другим кантонима и општинама може радити. Ова власт нема консензус ни за што и неће га сигурно имати ни за ову уредбу којом треба да регулишу намете - поручио је он.
Додао је да се нада да ће сви остати истрајни у овој борби.
- Србија је на ногама због жртава надстрешнице. Ви овдје имате ову Владу коју нико није до данас подсјетио због 27 жртава поплава. Ми нон стоп као народ говоримо 'ако падне мртва глава', па пало је 27, а нико се није окренуо - рекао је овај грађанин.