Студенти данас, осим блокада факултета и одавања поште страдалима у паду надстрешнице у Новом Саду, организују протесте у многим градовима под паролом "Застани Србијо".
Студенти у блокади позвали су привреднике, предузетнике, трговце, угоститеље, културне установе да им се данас придруже у генералном штрајку, у знак подршке њиховим захтјевима.
Симболично у 11.52 почела је блокада на раскрсници Кнеза Милоша и Немањине, а у 12.45 почела блокада кружног тока код Ушћа на 45 минута. У исто вријеме почело је 15-минутно одавање почасти код општине Нови Београд, одакле се придружују окупљенима код Ушћа.
Блокаде су организоване и у Новом Саду, Нишу, Крагујевцу, Чачку, Шапцу, Ваљеву и другим градовима. Протесте и блокаде подржала су београдска позоришта, дио просвјетних радника, опозиционе странке, јавне личности, институције културе...
У Београду, Новом Саду, Нишу и другим градовима, студенти су наставили са блокадама зграда факултета и ректората поводом трагедије на Главној жељезничкој станици у Новом Саду, у којој је погинуло 15 људи, а тешко су повријеђене још двије особе.
Шта су захтјеви студената
Захтјеви студената у блокадама су објављивање цјелокупне документације о реконструкцији Жељезничке станице, одбацивање оптужби против ухапшених и приведених студената, активиста и грађана на претходним протестима поводом трагедије у Новом Саду, подношење кривичних пријава против свих нападача на студенте, професоре и грађане и повећање буџета за факултете за 20 одсто.
Који захтјеви студената су испуњени
Влада Србије је на свом званичном сајту у четвртак, 12. децембра објавила је документа о паду надстрешнице зграде Жељезничке станице Нови Сад у чијем је обрушавању 1. новембра погинуло 15 особа, а двоје је тешко повријеђено. Влада је у међувремену одлучила да се износ средстава за материјалне трошкове високошколских установа, утврђена Законом о буџету Републике Србије за 2025. годину, увећају за 20 одсто у односу на износ за 2024. годину.
Са друге стране, студенти сматрају да захтјеви нису испуњени и у блокадама су најмање 63 факултета пет државних универзитета, два приватна факултета и четири високе струковне школе.
Студентске блокаде факултета и ректората почеле су крајем новембра, пошто су академци са Факултета драмских уметности (ФДУ) у Београду физички нападнути испред зграде факултета током одавања поште страдалима у новосадској трагедији.
Више јавно тужилаштво: У току пет предмета у вези са блокадама
Више јавно тужилаштво у Београду саопштило је да данас, због великог интересовања јавности, да води пет кривичних поступака због кривичних дјела из надлежности овог тужилаштва извршених током студентских блокада и протеста у претходном периоду. Подсјетили су и да је један кривични поступак окончан је правоснажном пресудом на основу споразума о признању кривичног дјела.
Вучић: Хоћемо да разговарамо, реците шта није испуњено
Предсједник Србије Александар Вучић боравио је у Давосу гдје је учествовао на Свјетском економском форуму, а приликом обраћања медијима говорио је о студентским блокадама.
- Рекли смо, студенти у реду, можете да проводите време на факултету, противзаконито блокирате улице и то се толерише, преко тога да неког малтретирате то не може. Рекао сам, нико им неће ући на факултет и пружити пендрек спаса. Нама насиље није потребно, хоћемо да разговарамо са студентима, са свима. Хоћемо да разговарамо о захтевима или барем кажите шта није испуњено. Шта ћемо да радимо, стиже много тужби и против професора и против декана, ректора због неодржавања испита. Ко ће то да плати? Сви да банкротирамо? - рекао је Вучић.