Прва смјена специјализоване јединице за трагање и спасавање из рушевина Републичке управе цивилне заштите из разореног Кахраманмараша враћа се у суботу, 18. фебруара, изјавио је Срни вршилац дужности директора Управе Милан Новитовић.
Новитовић је навео да би сутра требало да буде одлучено да ли ће и у којем капацитету друга смјена спасилаца отићи у Турску.
Он је додао да би о томе требало да разговара са предсједником Републике Српске Милорадом Додиком и премијером Радованом Вишковићем.
- Специјализовани тим Цивилне заштите Српске је партнерска организација Турске агенције за заштиту и спасавање /АФАД/ и у сарадњи са њима донијећемо одлуку колико дуго ћемо трагати за преживјелима. Све ово вријеме смо радили у сарадњи са АФАД-ом и тако ће бити - рекао је Новитовић.
Коментаришући одлазак спасилачких тимова из Хрватске, Аустрије, Њемачке и још неких земаља из безбједносних разлога, Новитовић је нагласио да базбједност ниједног спасиоца Цивилне заштите ни у једном тренутку није била угрожена.
- Тачно је да је било ситуација у којима су грађани у великим очекивањима и жељи да покушају да што прије спасу најмилије из рушевина покушавали да неке тимове упуте на одређене локације, односно да постану приоритет. Ми смо упутства исључиво добијали од АФАД-а и по њима смо поступали - испричао је Новитовић.
Новитовић је навео да су сваког дана све мање шансе да из рушевина буду извучена преживјела лица, али да су чуда и сплет срећних околности могући, те да спасиоци сваког дана одлазе на терен у нади да ће извући неког живог.
- Могућност преживљавања мања је и због недостака хране, воде, исцрпљености организма, као и ниске температуре, која се ноћу спушта и до минус 20 степени Целзијусових. Зато сада из рушевина углавном бивају извучени мртви, али и они заслужују да буду на достојан начин сахранјени. И то је дио наше мисије - закључио је Новитовић.
У земљотресу, који је у понедјељак, 6. фебруара, погодио Турску и Сирију погинуло је више од 37.000 људи. Акције спасавања и рашчишћавање отпада се настављају.