Првих 30 година - Стварање Српске Илиџе - I дио

04.03.2022. 09:19
0
ИЗВОР: Катера

Тридесети рођендан слави наша поносна Српска Илиџа. Стреса са себе мржњу и злобу, одбацује пријетње и уцјене, високо подиже стјег слободе, поносно развија своје лијепе тробојке и слави! Слави љубав људску и братску. Слави мир и слободу. Слави рад и знање. Слави прошлост и будућност. А негдје између прошлости и будућности смјестила се историја наше младе Српске Илиџе.

У Отаџбинском рату Српска Илиџа је одбрањена и сачувана, натчовјечанским напором и огромном жртвом. Њене границе исписане су крвљу најбољих и најхрабријих, оних чије нас сјени подсјећају и опомињу да је ОНА њихово најузвишеније дјело, а наше најсветије насљеђе.

Поводом обиљежавања првих 30 година наше општине, читаоци ће имати прилику да, сваког петка,  у 12 часова, погледају нови сет докумената који је везан за период од 1992. до 1996. године, када је стварана и крвљу брањена Српска земља и њени становници.

У првом сету докумената које вам представљамо можете видјети да су се Српски народ Илиџе и његови политички представници, на челу са Српском демократском странком, 3. јануара 1992. године, одлучили на проглашење Српске Скупштине општине Илиџа и усвајање одлука којим ће се заштитити српски народ, територија, предузећа, установе, те духовна и материјална добра.

То је био одговор на противзаконито и перфидно прикривено дјеловање муслиманских екстремиста под окриљем СДА (Странка демократске акције) и Патриотске лиге у току 1991. године, о чему свједочи текст: "Циљеви и војно - политичке припреме Владе РБиХ и осталих патриотских снага", као и свједочења Сејфера Халиловића у његовој књизи "Лукава стратегија ".

  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика
  • Слика

 

Преузимање текста или фотографија, без одобрења аутора је строго забрањено!

Коментари 0
Повезане вијести
Максим Лучић - ученик генерације у Основној школи „Петар Петровић Његош“ у Источној Илиџи Максим Лучић - ученик генерације у Основној школи „Петар Петровић Његош“ у Источној Илиџи
Вечерас отварање изложбе „Иво Андрић и Сарајево“ у Галерији „Жарко Видовић“ Вечерас отварање изложбе „Иво Андрић и Сарајево“ у Галерији „Жарко Видовић“
Божовић: Награде ученицима као подстицај за даљи рад и успјех Божовић: Награде ученицима као подстицај за даљи рад и успјех
Најчитаније
  • Сјећања Вјере Ковачевић: Мој стриц, Сава Ковачевић/Од дјечачких дана до погибије на Сутјесци
    3h 33m
    31
  • Киша зауставила дефиле, али не и осмијехе: Испраћена 79. генерација матураната СШЦ „Пале“
    18h 41m
    0
  • Божовић: Награде ученицима као подстицај за даљи рад и успјех
    23h 51m
    1
  • Божовић: Вријеме је да се појединим људима каже доста, подршку пружио Бодирога
    1h 19m
    1
  • Источно Ново Сарајево: Потписани уговори са 30 корисника за субвенцију набавке пољопривредних машина
    17h 59m
    0