Да државни посао више није популаран колико је био, свједоче и подаци да га напуштају и у приватни сектор прелазе радници разних профила, од правника и економиста до квалификованих мајстора.
То су информације којима располаже Синдикат управе РС, одакле поручују да је ова појава све израженија.
-Када говоримо о јавној управи, то је све примјетније на радним позицијама програмера, односно одржавања система у оквиру ИТ сектора.
Такође, одлазе и правници, економисти, одређени квалификовани мајстори у великим системима, попут варилаца, јер у приватном сектору могу више да зараде- рекао је за "Независне" Божо Марић, предсједник Синдиката управе РС.
Од Владе су, стога, затражили да изврши анализу о томе колико тренутно радника има на неплаћеном одсуству, јер је то, тврде синдикалци, показатељ о томе колико ће се још радника у наредном периоду "изгубити" у оквиру јавне управе.
-Људи једноставно одлазе због ниских примања. Сматрамо да се рад у оквиру јавне управе не вреднује на прави начин те да је неопходно Закон о платама ускладити са Законом о раду, како би радници коначно знали шта је њихова плата, а шта су накнаде за топли оброк и регрес- истакао је Марић.
И Александар Радета, директор Агенције за државну управу РС, потврђује да је проблематика изражена поготово када је ријеч о информатичарима, али и економистима који имају положене испите за, рецимо, рачуноводство или ревизију.
-Доста људи из управе одлази. Од 2008. двапут је смањивана плата у органима управе Републике Српске. Осим тога, ми у органима управе немамо топли оброк, регрес и тако даље, већ је све сведено у плату. Није то више толико пожељно колико је некада било- навео је Радета за "Независне".
У приватном сектору кажу да је за привреду забрињавајуће то што је најављено повећање плата у јавном сектору, што ће, оцјењују, опет створити јаз између примања у ова два сектора. Признају ипак да постоје профили радника који за послодавце рађе бирају приватнике.
-Наравно да, рецимо, ИТ стручњаци могу да зараде више у приватном сектору, јер је тај сектор брзорастући, ради се са страним партнерима и слично. Али, генерално посматрано, и даље имамо много људи који желе да раде у јавном сектору- рекао је за "Независне" Владимир Благојевић, портпарол Привредне коморе РС.