Иако је штетност соларијума доказана, жеља за препланулим теном разлог је због кога многе припаднице љепшег пола куцају на врата козметичких салона, док љекари подсјећају на све опасности УВ зрачења и истичу да од меланома у Српској оболијева све већи број млађих пацијената.
Начелница Клинике за кожне и полне болести у Универзитетском клиничком центру (УКЦ) Републике Српске Јагода Балабан рекла је да је у свијету порастао број обољелих од меланома, те да тај тренд нажалост пратимо и ми.
– Према конзилијумима за малигни меланом видимо да долази све више пацијената и то претежно млађег узраста. У принципу чешће оболијевају старије особе, али ово је доказ да се границе помјерају – казала је Балабанова.
На питање која је то врста меланома најопаснија, каже да је то онај који се не открије на вријеме, те онај који пробије из површинског слоја коже у дубљи.
– Он је познат као тумор који даје метастазе, а чим пробије у дубљи слој коже у којем се налази крвни и лимфни судови рађа се могућност за то – рекла је Балабанова. Прича о штетности соларијума, како каже, свима је добро позната, али га људи посјећују и даље.
– У соларијуму се могу задобити акутне опекотине као и на природном сунцу, а код жена које често одлазе у соларијум може доћи до хроничног оштећења коже. У сваком случају, он је апсолутно непотребан и штетан због чега је у многим земљама и тотално забрањен – закључује Балабанова.
Иако су сви свјесни штетности које соларијум може изазвати, у козметичким салонима широм Српске кажу да муштерија не мањка, највише пред догађаје попут матура и свадби, када су им салони пуни.
Власница козметичког салона из Бањалуке Јасминка Туфекчић каже да соларијум држи 19 година, те да је интересовање константно исто.
– Људи се махом боје рака коже, али се ипак на крају одлуче за соларијум, уз нашу констатацију код минутаже, да се не гори – казала је Туфекчићева.
Додала је да број минута у соларијуму зависи од пигмента клијента.
– Свако ко покуша да иде на своју руку на већу минутажу ја их вратим, јер не смијем да допустим тако нешто – рекла је Туфекчићева.
Објаснила је да је одувијек била противник тога да малољетници иду у соларијум, те да јој је драго што је донесен закон према коме особе млађе од 18 година ни не смију да га користе.
– Најшокантније ми је када ме мајке питају да ли могу њихове малољетне кћерке “улетјети” само који минут, јер су у пубертету, па да им се бубуљице исуше и кожа буде боља – истакла је Туфекчићева, додајући да минут у соларијуму кошта 0,70 КМ.
У козметичком студију из Бијељине кажу да посјета има, али да људи ове године долазе нешто мање него лани, пише Глас Српске.
– Људи долазе периодично и углавном пред нека дешавања, најчешће је ријеч о дјевојкама које су старије од 20 година, али има и жена у зрелијим годинама. Буде и мушкараца, али ријетко – казали су у тамошњем салону.
Казна
У Инспекторату Српске кажу да у љетном периоду буду појачане контроле власника салона за његу и уљепшавање како би их инспектори упознали са одредбама закона и упозорили да услуге соларијума не могу пружати малољетним лицима.
– Законом је предвиђен казна за субјекте који малољетним лицима дозволе излагање овој врсти зрачења у козметичке сврхе, и то правном лицу у износу од 1.000 до 3.000 КМ, а одговорном лицу и правном лицу и предузетнику од 500 до 1.500 КМ – навели су у Инспекторату Републике Српске.