Савез синдиката РС има необориве аргументе за неопходност доношења оквирног трогодишњег документа, којим би Влада Српске прецизирала и обавезала се да ће плате у РС расти.
То каже предсједница овог савеза Ранка Мишић, која наглашава да, у овом периоду, ниједна плата не би могла да расте испод десет одсто.
– Такође, створили би се услови да зараде могу да расти и више, у зависности од капациетат и финансијске могућности предузећа. Морамо тежити ка томе да постигнемо ситуацију у којој ће радници знати да ће доћи до повећања плата – поручује Мишићева и наглашава да растрећење рада у ранијем периоду није значило и повећање плата.
– У посљедњих десет година, из буџета су директно у подстицај реалноим секттору отишле стотине милиона КМ, али се то није појавило као повећање плата ни у једном проценту. Наиме, на нивоу године плата није расла ни 12 КМ. БДП је на годишњем нивоу растао за преко 11 одсто, а плата ни за два одсто – каже Мишићева.
Према њеним ријечима, социјални дијалог у РС је у кризи, јер је послодавцима неважно преговарање о повећању плата.
– А примања скоро двије трећине радника у приватном и дијела запослених у јавном сектору ни приближно нису на нивоу просјечне плате. То је један од основних разлога зашто наши радници одлазе у иностранство. С друге стране, непостојање колективног уговора онемогућава контролу исплате зарада. Зато се дешава да су у једном предузећу сви пријављени на 450 КМ, а најважније је да су уплаћени порези и доприноси. Иако оваква пракса угрожава и фондове, контролни органи немају алата да реагују – истиче Мишићева.
Посебним проблемом сматра и то што у различитим законима у РС постоји чак 15 термина који се тичу зараде радника.
– То ствара једну велику збрка, која даје могућност манипулације. Зато морамо разговарати о овом сложеном питању, да се зна испод чега се не може ићи, а да се не ограничавају они који могу да дају више – поручује Мишићева.