Ранка Симовић, дипломирани студент Филозофског факултета, смјера Руски језик и књижевност и међународни политички односи, говорила је о свом боравку у Сочију на Свјетском фестивалу младих.
- Боравак у Сочију за мене је посебан период живота; иако сам провела само седам дана осјетила сам цијелу Русију својом душом. Ријечима је тешко изразити и на прави начин описати како сам се осјећала, осјећај блискости и топлине испуњавао ми је срце, као да сам у својој земљи, гдје ми је све познато и гдје је све "моје". Од дјетињства сам маштала да посјетим све земље свијета, све континенте, да упознам различите језике, посебности других земља, различите кухиње. Одрасла сам и чинило ми се да нећу остварити свој сан, али Свјетски фестивал младих, одржан у Сочију крајем фебруара и почетком марта 2024. године испунио ми је жељу, окупивши на једном мјесту становнике свих земаља свијета. У Русији сам стекла нова познанства, праћена бројним поклонима који су формирали драгоцјен албум успомена, упознала сам руску кухињу али и кухиње других земаља, присуствола различитим програмима које су водили престижни говорници, видјела како на једном мјесту сунце обасјава море и снијег прекрива врхове планина, упознала Чебурашку-заштитни знак фестивала. Све те слике сачувале су се у мом сјећању уз звук помијешаних различитих језика који одишу сваки својом љепотом.Иако сам дошла у зимском периоду Русија ме је топло дочекала, једном од најтоплијих, у посљедњој деценији, зима, без снијега и хладноће, и пробудила у мени жељу да досадашње основе и познавање руског језика, стечено захваљујући Катедри за русистику Филозофског факултета Пале и њеним професорима и асистентима, проширим на мастер студијама, управо у Русији.
Такође, о студијској размјени у Русији говорила је и Милица Лучић , студент другог циклуса студија смјера Руски језик и књижевност и међународни политички односи.
- Поштовани будући студенти, будуће колеге, пишем, како бих са вама подијелила утиске о свом учешћу на студентској размјени у Русији, незаборавном путовању и стеченом искуству, а такође и утиске о овом студијском прогаму у цјелини. Након четири године студирања, академске 2023/2024. године, стекла сам звање дипломираног професора руског језика и књижевности и политиколога за међунсародне односе на Филозофском факултету Универзитета у Источном Сарајеву. Тренутно сам студент другог циклуска студија на овом факултету. Наиме, у току протеклог зимског семестра, од септембра до децембра 2023. године, боравила сам у Њижњем Новгороду, у Русији. Дивном, милионском, а питомом граду на ушћу двије велике ријеке, Оке и Волге. Имала сам част да присуствујем предавањима врсних професора те похађала наставу на два факултета Универзитета Лобачевског (рус. Нижегородский Государственный Университет им. Н.И. Лобачевского). Ову јединствену прилику нам је, уз подршку Министарства, омогућила Катедра за русистику, колктив посвећног професорског кадра, који је својим студентима створио могућност и дао подршку да оду на изворно руско говорно подручје и да теоријско знање спроведу у пракси. Пошто је овај студијски програм својеврсна мјешавина језика, књижевности и свјетске политике, одслушала сам предавања на Институту међународних односа и свјетске историје (рус. Институт международных отношений и мировой истории) и на Институту филологије и журналистике (рус. Институт филологии и журналистики).
Предавања на оба факултета заједно одговарају садржају нашег студијског програма у Источном Сарајеву. Изузетно сам задовољна. Као и остале колеге које су се одлучиле за одлазак на студентску размјену, унаприједила сам, прије свега, владање руским језиком и проширила знања из обје поменуте сфере образовања. Слушала сам изворне говорнике док дискутују о граматици, књижевности те минулим и актуелним политичким збивањима, њиховим урзоцима и посљедицама. И не само то. Упознала сам се људима из многих земаља свијета, младим људима других религија, раса, културолошких навика и убјеђења и размијелина различита искуства. Доживјела сам руску душу и традицију из књига, живјела у сигурном, лијепом, великом граду и осјетила чари самосталног живота далеко од куће. Када је ријеч о утисцима у вези са студијским програмом у цјелини, истину говорећи, моје искуство је, без дилеме, апсолутно позитивно. Професорски колкетив је изузетно посвећен својим студентима, а поред занимљивих и веома корисних интерактивних предавања, увијек су благонаклони и за додатне консултације. Такође, овај студијски програм омогућава и редовне часове и рад са лектором, изворним говорником руског језика. Почетници, без икаквог претходног знања из руског језика, уз, наравно, сопствени труд и залагање те несебичну помоћ, подршку и стрпљење професора, успјешно ће се снаћи, стићи и потенцијално престићи остале колеге. Вама, младим људима, бих од срца препоручила да се упишете на овај занимљив и разнолик студијски прграм који нуди, као што сам и раније нагласила, широко знање не из једне, већ из неколико области науке. Такође, препоручујем и да се одважите и слиједите моје кораке и одете размјену студената, проширите своја знања, упознате нове пријатеље, путујете широм непрегледне Русије те се осамосталите и стекнете искуства која вам могу бити од користи у будућој каријери и животу као цјелини. Од срца бих се посебно захвалила Катедри на пруженој прилици, помоћи, подршци и свеукупној сарадњи са својим студентима.
Фото: Уступљена фотограгија