Раст цијена бројних прехрамбених намирница, и то оних које најчешће купујемо, настављен је и у јуну.
Према подацима Агенције за статистику БиХ, бијело пшенично брашно смо у мају, у просјеку, плаћали 1,60 КМ/кг, али је поскупјело на 1,70 КМ, а исто се догодило и са шећером, који је са 1,90 КМ "скочио" на 2,10 марака.
Повећана је и цијена млијека у тетрапаку, са 1,60 на 1,70 КМ, али и риже, која по килограму, умјесто пријашњих 3,80, у просјеку кошта четири марке.
Јунетина без кости је са 17,90 по килограму "отишла" на 18,20 КМ, док килограм тврдокорног сира умјесто 16,40 КМ плаћамо 17,10 КМ, а поскупјело је још неколико намирница.
И то није све - папреније су и цијене у ресторанима, тако да, према подацима Агенције за статистику БиХ, скупље плаћамо шницлу, али и пицу.
Истовремено, дословно, на прсте једне руке можемо набројати прехрамбене намирнице које су појефтиниле и у питању су свињетина, пилетина, јабуке, кромпир, те кафа.
Борци за заштиту потрошача прст упиру у институције које би, како кажу, требало да реагују, али се то не дешава.
- Без интервенције власти, односно институција, све ово што нам се дешава ће се и наставити. Стравично је размишљати о потрошачкој кошарици која може врло брзо бити и 3.000 марака. А биће. Све је то посљедица незаинтересованости и нерада људи које плаћамо да нам нешто ураде за наш новац - рекао је за "Независне новине" Марин Баго, предсједник Удружења потрошача "Футура" из Мостара.
Надлежни, како додаје, не виде породице са најнижим примањима, пензионере и остале социјално угрожене категорије.
- Јер, да виде, у њима би се пробудиле неке емоције и видјели бисмо рад за опће добро. Међутим, то не постоји - наводи Баго.
Пољопривредни произвођачи кажу да је њима најтеже, те да они нису подигли цијене, него да "кајмак" убиру други.
- Ево, 80 фенинга је код нас литар млијека, а 2,50 до три марке килограм свињетине. Пшеница је 62 фенинга, а била је 37 фенинга, али то је ништа у односу на то колико је поскупјело ђубриво и све остало. Нафта је била испод двије марке, а сада је 3,50 КМ - подсјећа за "Независне новине" Владимир Усорац, предсједник Удружења пољопривредних произвођача у БиХ.
Невјероватно му је, истиче, то што је у Бијељини, како тврди, килограм бостана 20 фенинга, док је у трговинама и по 80 фенинга или марку.
- Више зараде трговци него ми. Ми не зарадимо, ми губимо. Килограм јабука је 40 до 50 фенинга, а у трговинама двије марке. Користе људи то што нема државе. Овако ради ко шта хоће и како хоће. Ово је јавашлук какав не можете нигдје видјети - критикује Усорац.
Агенције јављају да су цијене горива и хране највећи узрочници инфлације у БиХ, која је у јуну износила рекордних 15,8 одсто.
Како се додаје, цијене хране у јуну ове у односу на исти мјесец прошле године скочиле су за 23,1 одсто, док је употреба превозних средстава, као посљедица раста цијене нафтних деривата, скупља за 42,2 одсто.