Број пријављених случајева насиља на интернету расте из дана у дан, а најугроженије су дјевојчице од 14 до 18 година.
Број разговора о теми насиља у дигиталном окружењу на УНИЦЕФ савјетодавној линији за дјецу и младе “Плави телефон” у протекле три године повећан је пет пута. У овом периоду више дјеце и младих, као и њихових родитеља обратило се и надлежним институцијама, што додатно указује на важност превенције насиља над дјецом у дигиталном окружењу, преноси БХРТ.
Само у протеклих осамнаест мјесеци надлежним институцијама су из УНИЦЕФ савјетодавне линије за дјецу и младе, Плави телефон прослиједили 77 пријава због сумњи на насиље. Од тога се 21 односи на насиље путем интернета. Нити једна оваква пријава није забиљежена до прије три године. Углавном се ради о дјеци и младима узраста од 10 до 18 година. Најугроженија категорија су дјевојчице узраста 14 до 18 година.
– У смислу да често се дописују са особама, упознају особе путем друштвених мрежа, започињу комуникацију, шаљу своје интимне фотографије и онда постепено долази до уцјена и застрашивања, пријетњи и слично – каже психолог и савјетница Маја Ковачевић из Плавог телефона.
Иако кључна, родитељи су због недовољно информација и разговора са дјецом, уједно и најслабија карика у ланцу оних који се требају бавити проблемом насиља на дјецом и младима. Стручњаци сматрају да је најважније дјеловати у васпитно-образовним институцијама.
– Да се дају инструкције родитељима на који начин да се боре са овом немани, а посебно с обзиром на велики број сексуалног злостављања путем електронских уређаја, односно секстинга да помогнемо дјеци, односно да пружимо социјалну и емоционалну подршку дјеци након што су били изложени оваквом виду проблема – наводи социјални педагог Лејла Куралић-Чишић.
Према истраживању World Visiona од прије неколико година, чак 48 посто испитане дјеце рекло је да се осјећају невидљивим својим родитељима и наставницима. Управо та дјеца највише времена проводе на интернету и најподложнија су за искориштавање и различите врсте злоупотреба.