Шефови су лани оцјењивали рад и залагање око 5.000 службеника у институцијама Српске, а свега три радника добила су јединицу, од којих је један чак пао и на поправном.
Агенција за јавну службу (АДУ) објавила је два извјештаја о оцјењивању службеника у Српској у прошлој години.
У првом извјештају, који се односи на прво полугодиште 2022, наведено је да је оцијењен рад и залагање 4.993 службеника те да је просјечна оцјена на крају била танка четворка, односно тачније 3,57.
Од јануара до краја јуна 2022. само два намјештеника добила су оцјену не задовољава, док је крај имена и презимена њих 69 уписана оцјена задовољава. Највише њих, и то чак 2.621 добио је оцјену истиче се, а нешто мање, односно 2.301 је оцијењен са нарочито се истиче.
Када је ријеч о чиновницима који су добили најлошију оцјену у првом полугодишту, у извјештају је наведено да је ријеч о два радника Републичке управе цивилне заштите. У истом документу стоји и да ниједан од та два службеника није добио другу узастопну јединицу.
Када је ријеч о резултатима у другом полугодишту 2022. године, оцијењено је 5.175 намјештеника, а резултати су идентични оним из прве половине године.
Тако су оцјену не задовољава од јула до краја децембра прошле године добила два намјештеника, док је труд и рад 67 службеника оцијењен са задовољава. Највише службеника, као и у првом полугодишту, добило је оцјену истиче се и то њих 2.717, док је крај имена и презимена 2.389 намјештеника уписана оцјена нарочито се истиче.
Оцјену не задовољава у другом полугодишту добила су два запослена и то по један радник Републичке управе цивилне заштите и Министарства унутрашњих послова.
- Другу узастопну оцјену не задовољава добио је један запослени, а ријеч је о раднику Цивилне заштите Републике Српске - наведено је у извјештају АДУ.
Вршилац дужности директора Агенције за државну управу Републике Српске Александар Радета рекао је да би, према важећим прописима, службеник који је два пута добио оцјену не задовољава требало да добије отказ.
- Колико сам упознат, ријеч је о раднику Цивилне заштите, односно он је добио оцјену не задовољава и у првом и другом полугодишту. Ту се, чини ми се, ради о неком спору између радника и самог руководства те институције. То траје дуже вријеме. У све је укључен и синдикат. То је радни спор. Не знам докле ће то ићи, али формално-правно тај радник би сада требало да добије отказ - рекао је “Гласу Српске” Радета и додао да не зна шта је позадина цијелог тог случаја.
Нагласио је и да Агенција за државну службу у том случају нема никакву надлежност, већ се тим баве друге институције, односно Одбор за жалбе, суд те синдикат.
Нови закон
Новим законом о државним службеницима који је скројен предвиђено је оцјењивање службеника једном годишње.
- Дефинисан је и другачији концепт, тако да ће шефови оних који буду оцјењивани са нарочито се истиче и не задовољава морати образложити зашто је то тако. Много једноставније, брже и лакше ће се радити него што је то тренутно - рекао је Александар Радета и додао да се нови закон о државним службеницима тренутно налази у Секретаријату за законодавство које треба да да свој суд о том написаном акту. Након тога, наглашава да ће се тај закон наћи на сједници Владе, а затим и пред посланицима Народне скупштине Републике Српске.
Пише: Маријана Миљић Бјеловук