Руски "Спутњик 5" за сада изгледа веома добро

09.09.2020. 13:15
0
ИЗВОР: СРНА

Руска вакцина против вируса короне у првој и другој фази тестирања даје добре резултате јер ствара антитијела и нема нуспојаве другачије од осталих вакцина, али још није тестирана на широј популацији са различитим здравственим стањима.

Научни кругови анализирају ефекте руске вакцине против вируса корона, на основу студије објављене у реномираном часопису "Лансет", у којој пише да су код половине учсника тестирања забиљежени уобичајени споредни ефекти, али да вакцина ствара јака антитијела против ковида 19.

Код дијела вакцинисаних добровољаца појавили су се симптоми које имају и остале вакцине - повишена температура, али не изнад 38,9, главобоља и бол на мјесту примања вакцине, преноси "Руска ријеч".

Креатори руске вакцине против короне "спутњик пет" из Истраживачког института за епидемиологију и микробиологију "Гамалеја" објавили су резултате прве и друге фазе клиничких испитивања.

Сада су цијелом свијету доступни технички подаци о тестирањима, а то пружа могућност да се, у извјесној мјери, процијене тачност закључака и сигурност експеримената.

Овај чланак је, као и друге научне публикације, прошао научну рецензију.

Руски научници истичу да нису установили никакве озбиљне или неочекиване пратеће ефекте у овим фазама испитивања.

Отприлике, у половини случајева, споредни ефекти су били умјерени и, генерално, очекивани.

Код оних који су примили двије дозе вакцине пратеће појаве биле су израженије послије друге ињекције.

Вакцина изазива имуни одговор код свих добровољаца најмање 28 дана послије имунизације. Код оних који су примили двије дозе у интервалу од три седмице имунолошки одговор је јачи.

Код вакцинисаних особа формирају се антитијела, а такође се повећава "популација" такозваних Т-ћелија, лимфоцита који се боре против вируса.

Након вакцинације, појављују се неутралишућа антитијела, која, не само што се повезују са вирусом, већ блокирају његово продирање у ћелије организма.

"Спутњик" је руска вакцина на бази аденовируса. То значи да се ген вируса корона у ћелију убацује помоћу вируса-носиоца, а то је аденовирус који је безопасан за човјека и са којим се организам особе више пута срео.

Научници су упоредили ниво антитијела код оних који су раније прележали ковид 19 и код вакцинисаних и закључили да је просјечан ниво антитијела код вакцинисаних виши, али је удио неутралишућих антитијела притом, незнатно, нижи.

За сада, руска вакцина није детаљно упоређена са другим вакцинама.

Аутори вакцине признају да, упркос охрабрујућим резултатима, њихово истраживање има низ ограничења,која се односе на сувише млад узраст добровољаца и кратак период посматрања.

Значајан дио испитаника били су војници од око 25 година и одличног здравственог стања.

То значи да би код људи из ризичних група вакцина могла бити мање ефикасна или изазвати више нусефеката.

Истовремено, тестирање оксфордске вакцине, у коју се такође полажу велике наде, нагло је прекинуто јер је једна од тестираних особа обољела од необичне болести. 

Коментари 0
Повезане вијести
ХПВ вакцина главна мјера у сузбијању карцинома грлића материце ХПВ вакцина главна мјера у сузбијању карцинома грлића материце
Ко ће први тестирати руску вакцину против рака? Ко ће први тестирати руску вакцину против рака?
У вријеме короне новац носили у УС Ненада Стевандића (ВИДЕО) У вријеме короне новац носили у УС Ненада Стевандића (ВИДЕО)
Најчитаније
  • Преминула млада репрезентативка БиХ
    19h 43m
    0
  • Погледајте како изгледа кућа у којој се крио Алија Балијагић
    18h 7m
    1
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    4h 5m
    0
  • Метеоролози упозоравају: "Слиједе бурна 24 сата"
    16h 59m
    0
  • Жељко Пржуљ: Лукавац 25
    15h 31m
    2