Шаховски клуб „Гамбит“ Пале: Шах као васпитно-образовно средство

06.11.2019. 11:09
0
ИЗВОР: Катера

Шах као друштвена игра некада је била једна од најпопуларнијих игара свугдје у свијету, али доласком нових технологија, посебно Интернета, шах је постао лако доступан углавном као компјутерска игра, а бављење шахом као спортом пало је у други план.

Међутим, упркос томе, у локалним заједницама каква је Пале не одустају од намјере да шах популаризују и међу најмлађим генерацијама, те је у том правцу кренуо Шаховски клуб „Гамбит“, настао 2012. године са идејом да на једном мјесту окупи све заинтересоване за ову игру.

Према ријечима предсједника Шаховског клуба „Гамбит“ Бориса Попића, циљ овог клуба је популаризација самог шаха као спорта у Палама, али и намјера да дјеци омогуће бављење шахом, с обзиром на вишеструку корист која се остварује код оних који се баве шахом.

- Играњем шаха развија се дисциплина, логика, комбинаторика, дјеца самостално доносе одлуке, развијају свој такмичарски дух, машту и креативност, а шах је игра и спорт који се у свијету све више користи као васпитно-образовно средство - каже Попић у изјави за Катеру.

Попић истиче да је у самом почетку настанка овог Клуба постојало велико интересовање дјеце, а све је кренуло од школа шаха које су организоване у паљанским основним школама.

- Број дјеце у школама шаха се кретао око 40, а временом се тај број смањио на око 20 до 25 редовних чланова, највише из разлога што су дјеца поред шаха тренирала још један спорт, ишла на курсеве страних језика или имала друге обавезе у редовној настави - каже Попић.

Он додаје да су врло брзо по оснивању ШК „Гамбит“ почели остваривати добре резултате на регионалним и републичким такмичењима, што је био додатни мотив да се настави са радом клуба.

- За озбиљније бављење потребне су нам просторије клуба, јер је за припреме неког републичког такмичења било потребно организовати већи број тренинга него што смо то могли остварити у школама, тако да смо након пет година рада морали прекинути са активностима док клуб не обезбједи своје просторије - истиче Попић.

Шаховски клуб „Гамбит“ тренутно бројих свега десетак чланова који се такмиче на позивним турнирима у окружењу, у старосној групи од 12 до 18 година.

- С обзиром да ми и поред тога што тренутно немамо организовану школу шаха, већ неколико година организујемо неколико такмичења у току године и могу вам рећи да је тренутно велика заинтересованост дјеце да се баве шахом, а мислим да су и родитељи препознали корист коју би дјеца имала играјући ову игру – каже Попић.

Попић каже да се Шаховски клуб „Гамбит“ финансира из буџета општине Пале, међутим ради се о минималним средствима која су намијењена за спорт, што им није ни приближно довољно како би организовали такмичење или послали своје чланове на друге турнире.

- Обратили смо се начелнику општине и предсједнику Скупштине општине Пале са молбом да нам додјеле новчана средства са којим ћемо моћи опстати као клуб и такмичити се са другим клубовима из регије и Републике. Надамо се добрим вијестима и да ћемо ускоро моћи кренути са тренинзима и школом шаха – истиче Попић.

Попић каже да, нажалост, значај и улога играња шаха код младих није препозната још увијек, не само у Палама, него и у цијелој Републици Српској и БиХ.

- Европски парламент је 2012. године усвојио Декларацију о увођењу  програма „Шах у школе“ у образовне системе свих земаља Европске уније и тај дан се сматра историјским, јер је шах прешао у виши ниво друштвеног признања, не само као спорт и игра, већ као дио образовног система у модерном образовању – каже Попић и додаје да је то међутим, још увијек далеко од нас.

Он додаје да је Просвјетно-педагошки завод Републике Српске 2014. године званично дао Шаховском савезу Републике Српске позитивно мишљење о увођењу шаха у основне школе.

Попић каже да је у Републици Српској постоји неколико клубова који остварују одличне резултате и окупљају квалитетне спортисте попут ШК „Скакач“ из Бањалуке, који је најуспјешнији клуб у Српској, али и других попут „Мата“ из Источног Сарајева, „9. јануара“ из Фоче, „Дворова“ из Бијељине и других.

- Нажалост, као и у другим спортовима, код нас нема организованог система рада из којег би излазили успјешни врхунски спортисти и резултати. Генерално, наши шахисти када оду на неко европске или свјетско такмичење, већ годинама уназад не остварују запажене резултате и ту се највише види колико заостајемо за другим европским земљама у којима се озбиљно ради са дјецом и гдје се много више улаже у спорт – додаје Попић.

Он каже да су чланови ШК „Гамбит“ за веома кратко вријеме остварили запажене резултате на републичким такмичењима.

- Имали смо првака у категорији до 18 година Стефана Јокића и првака у категорији дјевојчица до 10 година Ђурђину Гајовић. Када се узме у обзир да Пале никада нису имале првака Републике Српске у шаху, можемо закључити да овдје сигурно има даровите дјеце и да је потребно успоставити континуиран рад, одакле ће произаћи позитивни резултати – каже Попић.

Слика

Шаховски клуб „Гамбит“ сваке године у склопу својих редовних активности одржава и сарадњу са општином Пале и основним школама у овом мјесту, гдје учествују у традиционалним Госпојинским свечаностима и међушколским такмичењима.

- Од 2017. године одржавамо „Госпојински шаховски турнир“ који окупља најбоље шахисте из наше регије. Од ове године смо имали и финансијску подршку начелника општине, који је обезбједио средства за организацију турнира – каже Попић.

Он додаје да ће у току новембра мјесеца текуће године организовати 6. Меморијални турнир „Михаило Малинић“, посвећен трагично настрадалом дјечаку Михаилу, који је био члан овог Клуба.

Овај турнир организујемо у трећој недјељи новембра мјесеца, која се у свијету обиљежава као Свјетски дан страдалих у саобраћајним несрећама. У наредној години очекујем да, прије свега, наставимо са школом шаха за дјецу, а самим тим ће бити и више активности и такмичења, те и да добијемо сопствене просторије за лакши рад – каже Попић.

Слика

Борис Попић се шахом бави више од 20 година и има титулу мајсторског кандидата. Био је омладински и сениорски шампион Пала и освајао је турнире регионалног нивоа такмичења.

- У вријеме када сам био омладинац нисам био у прилици да учествујем на неком од републичких и државних такмичења, због саме послијератне ситуације. С обзиром да ми је професија рад са дјецом, одлучио сам прије десетак година да почнем тренирати дјецу у школама и да им пренесем ту љубав према шаху – додаје Попић.

И поред дугогодишњег искуства у шаху, Борису је било неопходно даље усавршавање у тренерском послу, тако да је положио и за лиценцу са звањем ФИДЕ инструктор, која му омогућава да ради са дјецом у било којој земљи у свијету.

Поред њега, раду са дјецом учествује и шаховски судија и мајсторски кандидат Влајко Станишић, који такође својим искуством и радом доприноси квалитетнијем раду ове школе шаха.

 

Аутор: Миљан Рашевић

Коментари 0
Повезане вијести
На Палама отворена изложба о Михајлу Пупину На Палама отворена изложба о Михајлу Пупину
Почео научни скуп, присуствују Будимир и Калабухов Почео научни скуп, присуствују Будимир и Калабухов
Ученици ОШ „Пале“ побједници регионалног такмичења „Мисли мине“ Ученици ОШ „Пале“ побједници регионалног такмичења „Мисли мине“
Најчитаније
  • Данас славимо Светог Нектарија Егинског
    13h 1m
    0
  • Земљорадник с ратним ордењем свирао кларинет
    11h 12m
    1
  • Снијег изазвао проблеме на Сокоцу: Без струје и воде у појединим дијеловима општине
    12h 46m
    1
  • Забрана саобраћаја за теретна возила преко Романије
    7h 42m
    1
  • Преминуо Драган Марковић Палма
    1h 43m
    0